dinamit nasıl yapılır

<< < (3/5) > >>

vuslat00:
Alıntı sahibi: sozcubukcu üzerinde Temmuz 27, 2007, 06:41:05 ÖS

Alıntı sahibi: aytunctarakci üzerinde Temmuz 25, 2007, 08:52:05 ÖS

sana bilgi vermeden önce kullandığın uslup çok kötü. ayrıca dinamiti ne yapacaksın sınavı kazanamadığında okulumu uçuracaksın.???
basitçe tnt olarak geçer açık adı tri nitro toluen dir. ( bunların başharfleri)
bu elde malzeme çok hasas bir yapıya sahiptir. herhangi sıcaklık yükselişi küçü çalkantı bile patlamsına sebeb olur. bu sebeble bu malzeme kiselgur kumu denilen bir kuma emdirilir sonra ambalajlanır. ne yazık ki sen yapamazsın başkası da kolay kolay yapamaz. toluen e 3 nitr bağlanamak çok zordur. özel şartlar gerektirir. korumazsan infilak eder. anlayacağın uçarsın.
yıkıcı etkisi patlaması esnasında 1 mol tnt den 27 mol gaz çıkışı olduğunu okumuştum sanıırım doğru hatırlıyorum. yani patlama olunca ortama çok yüksek miktarda gaz çıkıyor. o da etrafında bir basınç oluşturuyor. bu da şok dalgası oluştrup. düm düz ediyor.Aytunc bey dinamit ile TNT ayni sey degil. Dinamit, trinitrogliserinden yapilir.


 Alıntı sahibi: chemistdelight üzerinde Temmuz 29, 2007, 01:53:08 ÖS

izinsiz patlayıcı yapmak en son 5 yıldan başlıyodu ona göre

chemistdelight,hayırdır yoksa bir zamanlar böle bi girişimin vardı da 5 seneyi duyunca mı vazgeçtin:) :) :)
 valla yine en son ve aydınlatıcı sözü üstad sözcubukcu dedi.bende dinamiti TNT diye biliyordum.bilgilendirdiğin için teşekkürler.

vuslat00:
Trinitrogliserin3 azot atomuna sahip gliserin molekülüdür.
azot bağlarının doğal kararsız yapısı sebebi ile patlayıcı olarak kullanılır. kolay elde edilen bir kimyevi madde olan gliserol ,nitrik asit ve az miktarda sülfirik asit karışımından kolayca üretilebildiği için kara baruttan sonra keşfedilen ve çok uzun yıllar boyunca hakimiyetini sürdüren bir maddedir.

sarsıntı, darbe ve doğrudan ateş ile patlatılabilir (güneş ışığından etkilenmez)

1847 yılında italyada keşfedilmiş, ancak çok uzun yıllar statik hale getirilemediği için kullanımında zorluklar yaşanmış, 1860 da alfred nobel tarafından, diatomid gibi gözenekli doğal taşlara emdirilerek veya odun talaşına emdirilerek taşındığında sarsıntılardan etkilenmediği keşfedilince "dinamit" adı ile kullanılmaya başlanmıştır.

yüzyılımızda tnt, anfo gibi çok daha kullanışlı patlayıcı maddelere yerini bırakmıştır.
 Trinitrogliserin sarı, yağ kıvamında çok kolay patlayan 45°C'de korunması güç bir maddedir. sünger görünümlü bir maddeye emdirilmesi sonucu dinamit elde edilir.
 Trinitrogliserin  cm küpü sarsıntı veya sıcaklıkla patladığında 12 litre hidrojen gazı oluşur. müşhiş bir patlayıcıdır, çok tehlikelidir ve kolay taşınamadığı için özel bir toprağa yedirilir ve hamurumsu kıvamdaki toprak patlayıcı olarak kullanılır, alın size dinamit lokumu.       Kod:


Hepsi Alıntıdır.
 Bu ülkeyi bu hale getirenlere,gençlere iş sahası açamadan utanmadan oy zamanı oy isteyenlere,çalışmanın hakkını vermeyen ve çalışanını köle gibi gören işverenlere,saygının zırnığını haketmemesine rağmen parası ve makamı sayesinde artislik yapanlara tek tek dinamit lokumu yedirsek ne güzel olur ;D ;D ;D ;D sonra fitilliycen marsa yollıycan :D

zmnsz:
bencede vuslat00 ii düşünmüssün :) kesin kararını verirsen yardıma gelirim :):) ayrıca bende tnt die biliodum ii oldu tesekkürler

manyak_kimyager:
arkadaşlar merakımı mazur görün ama şu gliserol nitrik asit ve sülfirik asidin hacimleri hakkındada biraz bilgi verirseniz çok makbule gecer

yseckiner:
Alıntı sahibi: manyak_kimyager üzerinde Ekim 03, 2007, 11:55:08 ÖS

arkadaşlar merakımı mazur görün ama şu gliserol nitrik asit ve sülfirik asidin hacimleri hakkındada biraz bilgi verirseniz çok makbule gecer


Patlayıcı yapma merakınızı gerçekten anlamıyorum.Herşeyi yok etmek üzerine düşünmek yerine biraz yaratıcılık üzerine düşünmenizi dilerim.Bir kere bu reaksiyonları o kadar kolay gerçekleştiremezsiniz.Lise deneyleri değildir bunlar.Bence zihninizi ve yeteneklerinizi, insanlık yararına harcayın.Hem mutlu olacaksınız, hem de bişey yaratmış olacaksınız!

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa