BOYA İMALATI HAKKINDA ESKİ BİLGİLERİM DEN ARTA KALANLAR

(1/1)

arsan50:
Sevgili arkadaşım,
Bir amaca yönelik kimya eğitimi almanı çok takdirle karşıladım. Bu eğitimin yanında umarım bir lisan da öğrenmişindir. Lisan kimyasallar üzerinde çalışanların en önemli ve olmazsa olmazıdır. Bulacağınız dökümenlerin büyük bir kısmu ingilizce olacaktır.

Boyacılığı bırakalı çok oldu bu nedenle bazı noktaları atlarsan konu ile ilgili arkadaşlar tamamlasın veya düzeltsin lütfen.
Boyalar deyince başta iki kısma ayırmak gerekiyor.
1-Su bazlı boyalar
2-Sentetik solvent bazlı boyalar.
Tabii bunlar kendi içinde de bölümlere ayrılır.
Su bazlı boyalara genel olarak halk dilinde plastik boya denir. Diş cephe ve iç duvar boyası olarak ayrılırlar.İç duvar boyası:
Malzelere                                        görevleri                                               
Solvent                                         cözüçü ortamı sağlar
Coelisant solvent                         Çözücü içinde cözünmeyen maddelerin homojen kurumasını sağlar
Dolgu maddeleri                           Esas olarak kalsittir. Talk, ilavesi artı özellikler sağlar
Örtücülük boyası                          Titandioksid tir. Ne kadar fazla konulursa boyanın örtücülüğü o kadar yüksek olur.   Kullanılan titan cinsi Rutildir. Titan dioksit teknik bilgi föylerinde kullanım oranları yazar.
Okmayı önleyici, ve boyanın yoğunluğunu arttırıcılar: Genellikle HEC tabir edilen Hidroksi etilsellüloz kullanılır. Boyanın suda çözünmesini ve silinmeye direnci azaltan bir negatif etkisi vardır. Akrilat esaslı olanlar son zamanlarda daha tercih edilmektedir. Kullanma klavuzlarında kullanılacak mıktarlar belirtilmiştir. Çeşitli firmaların ürünleri farklı kullanım oranlarındadır genelde
Byar maddeler: Suda çözünmeyen renk veriçi pigment pastalarıdır. Benim bildiğim Clarient Turkiyede satıyor. İstenilen renke ve tona göre karıştırılarak kullanılır. Boya kataloğunda belirtilen renk her seferinde aynı olmalıdır.
Koruyucu :Boyanın sulu ortamı bakteri üremesine çok üygundur. O nedenle bu bakterilerin üremesini önleyecek koruyucu maddeler ilave edilmelidir.
Fosfatlar: Tripolifosfat, hexameta fosfat gibi disperse edici maddeler tozların su içinde dağitilmasını sağlar. Yeni olarak polimetrik islatıcı ve dispargatörler çıkmış, bunlar çok daha etkiliymiş. Benim zamanimda hexameta fosfat kullanırdık.
Silikatlar: Boyanın ipeksi görünümü sağlarlar. Şimdi çok çeşitleri varmış ama benim zamaninda Degussa nın p serisi silikatları vardı onları kullanırdik.
En önemlisi bağlayıcılar: Boyanın tabaka teşkil etmesini sağlarlar. PVA polivinil asetat ve bunların copolimerleri kullanılır. Bir plastik boyanın kalitesi daha çok bunun miktarina bağlıdır. %20 ile 40 arasında genelde tavsiye edilirdi. Şimdi çok fazla polimer dispersiyonları mevcut. Clarient, Tut yapıştırıcıları den bu konuda destek alabilirsiniz sanıyorum.
Yapılışı:
Su alınır, Karıştırıcı altında HEC veya akrilat ilave edilir. Iyıce çözündükten sonra Dolgu maddeleri ilave edilmeye başlanır kalsıt 5 mikron olmalıdır. Sertleşme başladığında Hexametafosfat veya onun yerine kullanılan ilave edilir. Dolgunun tamamı ilave edilir. Titandioksit ilave edilir. Silikatlar ilave edilir. Hızlı karıştırıcı altında karışım 40-45 derece oluncaya kadar karıştırılır. Koruyuıcu sıvı ise daha sonra toz ise şimdi ilave edilir. Ağar devirde bağlayıcı PVA ilave edilir. Amonyak ile pH 9,5 -10 a ayarlanır. Boya pastaları ilave edilir renk ayarlanır. Viskozite kontrolu yapılır.
İşlem bitmiştir.
 Dediğim gibi oldukça eski bir üretim şekli ama prensip sanıyorum aynı. Katkı maddelerini üretenler size ürünlerini hem tanıtır hemde kullanımları konusunda yardımcı olurlar ama bir çoğu ingilizce  olacaktır.

Dış cephe de genel olarak aynıdır ama bağlayıcı olarak poliakrilik emülsiyonları kullanılır. Yeni daha bir çok diş cephe poliner dispersiyonu piyasaya çıkmış ama bence çoğu reklam mahiyetinde. Yok güneşte temizlenen, yok kendi kedikendine yıkanan, yok karbonlu, yok silikonlu (silikona bir şey demiyeceğimde ikinci katı sürmek gerektiğinde nasıl sürecekler onu anlamıyorum.
Diğer boya çeşitlerine daha sonra tekrar değinmek isterim.
Boya sektöründeki arkadaşlar hatalerimi mazur görsünler ve düzelsinler lütfen.
BİLGİ PAYLAŞARAK BÜYÜR
Hepinize saygılar

aytunctarakci:
sevgili arsan sen eski boyacısın :)
gerçekten yazdıkların çok hoşuma gitti. oldukça eksik sayılır ama mantık aynı mantık.  :)
şimdi her hammaddenin yenisi farklı modelleri var. yeni biz boyacılar yüzlerce kimyasalla uğraşmak zorunda  kalıyoruz. buna pişamn değiliz elbette. :))
boyacılığı öğrenmeye 1970 li yıllardan DYO notlarından başladığım için bu yazdıklarınızı sanki bir yerde olumuştum diyorum.
umarım şimdiki mesleğinizden memnunsunuzdur.
iyi çalışmlar

arsan50:
Sevgili Aytunç arkadaşım,
Boya sektöründe çok eski den faaliyet gösterdiğim doğru. Şimdi tarih olan Arlak Boya Sanayii nin kurulduğu 1971-72 yıllarında dan yaklaşık 10-12 sene PVA, Alkid recineleri, Üretan recineler dahil çok farklı ilklerde parmağımız vardır. Balık yağından sanayi, strenli ve normal alkid üretimi o zamanların ihtiyacından dolayı ilk defa Arlak boyada kullanıldı. Çok sakladık ama sonra Marshall tespit etm,işti.
Şimdi yine kimyasal işi yapıyorum ama daha çok kozmetik ve deterjan kimyasalları üzerine. Boya sektörüne ilgim amatörce devam ediyor. Değişiklikleri takip ediyorum elimden geldiğince. Şu nano teknoloji mesela. Kendi kendine yıkanan, kurulanan hatta boyanan :) boyalar. Işıkla harikalar yaratan boyaları çözemiyorum bir türlü.
Bilgi alış verişi çok güzel bir şey. Paylaştıkça, hem büyüyor, hemde güzelleşiyor.
Bu form çok güzel, emeği geçen arkadaşlara çıdden çok teşekkürler.
Yanlız soru soran arkadaşlar önce bir araştırma yapıp çözemedikleri yerleri sorsalar daha da faydalı olacak gibime geliyor.
Saygılar sevgiler

alew33:
arsan bey alkid uretimi yaptım demıssınız strenli alkidi ve fenolık recıne ıle ılgılı bılgınız varmı varsa paylasırsanız cok sevınırım...

yoruk06:
boyadan konu açılmış bende bir şey merak ediyorum türkiye geneline asit boya üreten firma var mı ?

bide buna azo boyar maddeler üreten fabrika var mı ?

kolya gelsin........................

Navigasyon

[0] Mesajlar