Kimyaturk Kimya Forumu
Nisan 20, 2014, 03:19:15 ÖS *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Ana Sayfa   Forum   Yardım Takvim Giriş Yap Kayıt  
Reklam Alanı

Anket
Soru: Zeytin yağlı sıvı sabun yapımı hakkında bilgisi olan varsa proses hakkında biraz bilgi verebilir mi?
Zeytinyağlı sıvı sabun - 15 (68.2%)
Zeytinyağlı sıvı sabun - 7 (31.8%)
Toplam oy: 9

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Zeytinyağlı sıvı sabun yapımı  (Okunma Sayısı 10325 defa)
A A A A
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
seyuboglu
Ziyaretçi
« : Kasım 03, 2008, 02:11:11 ÖS »

Zeytin yağlı sıvı sabun yapımı hakkında bilgisi olan varsa proses hakkında biraz bilgi verebilir mi?
Kimyaturk Kimya Forumu
« : Kasım 03, 2008, 02:11:11 ÖS »

Reklam Alanı
cenktolga
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : Aralık 22, 2008, 09:41:11 ÖÖ »

Yaptığını idda edip formül gizleyenler ve bir çok kimyasal olmadan olamayacağını idda edenleri gördüm.

Bende merak ediyorum, standart kimyasallar olmadan yalnızca zeytinyağından sıvı sabun olur mu?
orantes
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Ocak 06, 2009, 05:34:17 ÖS »

evet zeytin yağlı sabun tabiki kimyasal olmadan olmaz
belirli ısıdan sonra payet kostikle reaksiyon yapılır ateşte
ve köpük kısmı alınıp kalıplara doldurulur tabi bunlar kısadan yapılışı
cenktolga
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Ocak 21, 2009, 05:25:13 ÖS »

Payetten kastınız nedir anlamadım?

Kostik dışında kullanılan başka neler var biraz açarmısınız...
ebru
Yönetici
Profesyonel Üye
*

Üyenin toplam puanı 242
Çevrimdışı Çevrimdışı

Okul: Selçuk Üni.
Meslek: Kimya Yüksek Mühendisi
Firma: HvKK

Teşekkür
-Edilmiş: 40
-Alınan: 386

Site
« Yanıtla #4 : Ocak 22, 2009, 08:35:53 ÖÖ »

sodyum hidroksitle yapılırsa  katı sab un elde edilir, potasyum hiroksitle sıv ı sabun elde edebilirsiniz, laboratuvarda kolayca yapılabilmekte

Ne bir gemi tek bir demire bağlanır, ne de hayat tek bir ümide
dryad
Acemi Üye
**

Üyenin toplam puanı 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

Teşekkür
-Edilmiş: 70
-Alınan: 37

« Yanıtla #5 : Kasım 18, 2011, 10:20:44 ÖÖ »

sodyumhipokloritli formüllerin bazılarında NaOH yerine KOH kullanılmış.. bunun nedeni konusunda bana yardımcı olan olursa çok sevinirim..
acidtrip
Profesyonel Üye

Üyenin toplam puanı 50
Çevrimdışı Çevrimdışı

Okul: İnönü Üniversitesi'2010
Meslek: Kimyager/ Müzisyen/ Moonshiner
Firma: KENSIZ Kimya

Teşekkür
-Edilmiş: 311
-Alınan: 614

Site
« Yanıtla #6 : Kasım 18, 2011, 04:07:20 ÖS »

Sorun sabunla ilgili ise cevabım:Doymuş yağlarlarla örneğin hindistancevizi yağı(katı bir yağdır) ile NaOH kullanmadan katı sabun yapılabilir. KOH ile yapılan bütün sabunlar sıvı genellemesi herzaman doğru değildir. Kullanılan yağ asidinin zincir uzunluğu da katı-sıvı olmasına etkendir.
Sorun sodyumhipoklorit içeren herhangi bir ürünle ilgili ise cevabım: NaOCl içeren sistemde NaOH kullanmak sodyum iyonları derişimini arttıracaktır. İlerleyen zamanlarda stabilite sorunlarıyla özellikle çökmeyle karşılaşılabilir. KOH bu sorunu ortadan kaldırır.

Mesajınıza teşekkür eden üyeler:

dryad

Bu mesaj için, 1 üye teşekkür etti!
« Son Düzenleme: Kasım 18, 2011, 04:12:19 ÖS Gönderen: acidtrip » Kayıtlı

El yapımı spiritlerin harmanı
Psychedelic Chemistry
Whiskey Distillation
acidtrip
Profesyonel Üye

Üyenin toplam puanı 50
Çevrimdışı Çevrimdışı

Teşekkür

Site
« Yanıtla #7 : Nisan 25, 2012, 01:44:17 ÖS »

Bu arada anket süper: )

ShangTsung

Psychedelic Chemistry
Whiskey Distillation
yseckiner
Yılmaz SEÇKİNER
Forum Sorumlusu
Profesyonel Üye

Üyenin toplam puanı 100
Çevrimdışı Çevrimdışı

Okul: Ege Üniversitesi Fen Bilimleri Ens.
Meslek: Kimyager
Firma: YST Kimya İlaçlama & Pergavitae

Teşekkür
-Edilmiş: 914
-Alınan: 989

Site
« Yanıtla #8 : Nisan 25, 2012, 01:52:21 ÖS »

İşin ilginci oy kullanan da var Gülümseme 13 kişi ankete katılmış, 11 kişi ilk şıkkı 2 kişi de 2. şıkkı seçmiş Kahkaha

ShangTsung

Kimyager Yılmaz SEÇKİNER

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor
Kayıt Olunuz Ya da Giriş Yapınız
DOA
Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Nisan 25, 2012, 04:05:02 ÖS »

anket süper gerçekten. zeytinyağlı sıvı sabun olur olmasına, acidtrip arkadaş güzel açıklamış, bunu ana kimya çok güzel yapıyor kırlangıc firmasına potas kostikle yapılıyor. arap sabununun daha sıvısı işte, ancak genede formüllere biraz iritasyon azaltıcı maddeler eklemekte fayda var, allantoin, d panthenol, gliserin (sabun reaksiyonunda çıkar demeyin, yeterli gelmiyor) gibi. ha herkes yapabilirmi hayır, çok iyi işçilik ve teknik geliştirmek gerekir, ben bu ürünün ph ını diliyle kontrol eden ustalar tanıdım, adam ilkokul mezunu ama yaptığı ürün müthiş. ayrıca sabun işi gerçekter her kimyagerim diyenin harcı değil, üretimden önce yıllarca ar ge yapın. ama ufak kaptaki ürün kazanda tutmaz. nedeni, yağ stabil değildir. mesele yağdan anlamakta. sorusu olan olursa. Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor
www.doakozmetik.com
adresinden bize ulaşırsa seve seve cevaplarız, para falanda istemiyoruz. formül beleş, teknik destek beleş.
KULİC_35
Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Nisan 26, 2012, 07:43:56 ÖÖ »

arkadaşlar bu arada yapay kostik yerine alternatif var. bu görevi bir gece boyunca odun külünü bir kovada suyun içinde bekletiniz. sonra suyu süzüp alınız.. işte size kostik. genelde köy sabunlarını bu şekilde yapılıyor. genelde doğal sabundan kasıtlarının bu olduğunu düşünüyorum.
acidtrip
Profesyonel Üye

Üyenin toplam puanı 50
Çevrimdışı Çevrimdışı

Teşekkür

Site
« Yanıtla #11 : Nisan 26, 2012, 08:20:40 ÖÖ »

Odun külleri bol miktarda potasyum karbonat içerir. Yağı kül suyuyla sabunlaştırmak biraz zor oluyor bizzat denemiştim.

Psychedelic Chemistry
Whiskey Distillation
cemm_07
Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Nisan 26, 2012, 01:07:20 ÖS »

öncelikle odun külüyle suyu kaynatmak sadece güçlü su  elde etmenizi saglar. Hatay harbiye de yaşlı neneler sabun yapar. Yok arge falan filan abartmayın. Yagı kostikle muamele edersen sabun ve gliserin elde edersin. Hiç bilmiyorsan uzmantv den bak.Sabun yapımını ögren. İncelik neresinde bu işin diyecek olursan yaptıgın sabunu güzelce yıkayıp Kostik uzaklaştırmakta. Sabunda kalan fazla  kostik cildi tahriş eder kızarıklara neden olur.Tuz ve kostik iyi ayarlanmalıdır. Ph uygun olursa iyi bir sabun cıkarırsın. Zeytinyaglı defne yaglı sıvı sabun , şampuan yapan bir kimyager daha önce hatay da vardı. Gardef ürününün ismiydi.Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor
Kayıt Olunuz Ya da Giriş Yapınız de sitesi. Bir arkadaşımın annesi Sabun yapmaya baslamış. Güzelde ambalajlar hazırlatmış. Ahşap kutularda vs vs turistik ambalajlar yaptırmış. Çevresini de kullanıp bu zeytinyaglı , defne yaglı sabun işine girmiş. Hiç bir kimya egitimi olmayanlar bu işi yapıyor. yıllarca argeden bahsediyorlar  Gülümseme
« Son Düzenleme: Nisan 26, 2012, 01:11:22 ÖS Gönderen: ikikere2 » Kayıtlı
DOA
Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Mayıs 01, 2012, 01:17:20 ÖÖ »

külle sabun yapımı gerçekten zor ve efsane. kostikle yapılmasında bir sakınca yok. kostikle çalışmak teknik bilgi ister. evet neneler sabun yapıyorlar lakin o sabun her zaman aynı olmuyor malesef. bir kimyacının neneler anneler yapıyor demesi abes geliyor. kostiği muhafazadan tutun da yağın asit derecesine kadar herşey ürünü etkiler. ha diyorsanız ki, ben yapar satarım kostik çok olur yağ fazla gelir. alın bir çamaşır kazanı başlayın derim.

linkte verdiğiniz şampuan sls ile yapılıyor, saf yağla falan değil. şampuanın içine %0,5 defne yağı koymak malesef o şampuanı defne yağlı yapmaz.

arkadaşlar lütfen üretim ile ilgili şöyle kolay böyle kolay demeyin, insanlar heves ediyorlar sonr koca koca hüsranlar, bu işler teknik bilgi ve ar ge ister. iiyi ekipman ister. düzenl hammadde ister. sabun yapımı o kadar kolay değildir. kaldı ki bizdeki el yapımı sabunların çoğu kaliteli değildir. biz bunu dünyaya satıyoruz. ne numuneler inceledik, siz avrupalının mal almadan önce istediği teknik detayları bir bilseniz. yani nitelikli sabun yapın, bütün dünyada müşterisi varduır. türkiyede bunu yapan çok az tesis vardır bilgilerinize.

acidtrip, yseckiner, prate101

Bu mesaj için, 3 üye teşekkür etti!
cemm_07
Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Mayıs 01, 2012, 02:47:26 ÖS »

Haklı sebepleriniz var. Söyledikleriniz dogru.Lakin Gerçeği degiştirmiyor. Piyasada geleneksel sabuncular var.Bunların bir kısmı Kimyager çalıştırıyor.Geleneksel metodla ürettiği ürünün kalitesini arttırmaya yönelik kimyagerlerden faydalanıyor.Güzel sanatlardan mezun olup nene mesleği olduğu için sabunculuk yapan  ve yaptığı sabunu japonlara ihraç  eden  bir adam vardı Hatayda.  Yanlız ülkemizde degil Amerikada avrupada  geleneksel sabuncular mevcut. Kimyagerler olarak Bizim düştüğümüz bir hata: bir işe  başlamadan pek cok kaygıyı yanımızda taşıyor olmamız. Bu gün yeni mezun bir kimyager bir sabun üretmeye korkuyorsa bu kaygı yüzündendir. Bir aktara gidin  gar sabunu, menengiç sabunu(bıttım), defne sabunu  bir sürü çeşit geleneksel ev yapımı sabun var. pek çoğuda  ambalajsız satılıyor.Geleneksel ürünlere İleri teknolojik ürünler gibi davranıyor olmanıza biraz tepki göstermek için neneler yapıyor demiştim.İstediğimiz kadar şikayet edelim o sabunlarda kostik fazla diyelim, kalitesiz vs vs. Alternatif olarak daha iyisini koymadığımız sürece tartışmamız boşuna.Umarım biraz sermayesi olan arkadaşlar bu işlere girişir bilgisini geleneksel metodlara ilave eder. Güzel sabunlar çıkar ortaya...
DOA
Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Mayıs 01, 2012, 03:06:12 ÖS »

sayın ikikere2, sektörde olan birisi olarak söylemem gerekir ki, öyle aman aman satan ürünler değiller, bunun iki sebebi var, birincisi insanlar doğal sabunlara heves ediyorlar, gidip aktara o ambalajsız üründen alıyorlar, bu sabunların kalıbı aktara 1 liraya falan geliyor, yani dağıtımcı 0,75 kuruşa alıp bunu 1 liraya satıyor, aktar sabunu 2-3 liradan satıyor, ne sabunu diyorsunuz defne sabunu diyor, defne yağının kilosu kaç lira bilen yok, sözde köylü bunu yapıyor ve onlar satıyor, piyasa böyle malla dolu. vatandaş bu sabunu aldığında ya yağı fazla köpürmez, ya kostiği fazla cildi yakar. insanlar almıyorlar haliyle.

geleneksel ürün değil, ilkel ürün bir çoğu, sabun formu yakalamak kolay, ancak gerçekten yağından tutun da kostiğine kadar stabil olması lazım. yoksa köyde yapıyorum diye atık yağla pamuk yağıyla yapanlar, 3 kuruş için insan sağlığını tehdit ediyorlar. geri kalanıda hazır sabun bazını eritip kalıba döküyor, havası fabrikatörden büyük, ruhsat yok, izin yok, denetim yok.

piyasa alternatifine de kapalı. satış noktası 3-5 lira kar etmeden sabun satmaz. gliserinli el yapımı doğal sabun diye insanlara sls ile yapılan şeffaf sabun bazına koydukları esansla kokulandırdıkları sabunları satıyorlar. bunların maliyeti 2 lira civarında hem pahalı hammadde kullanıyorlar, hem ürün kaliteli olmuyor, ama piyasa üreticisi dolmuş kurslar düzenliyorlar. al şeffaf sabun bazını 2 grazm yağ dazmlzazt 2 gr esazzns , içine çeşizdine göre biraz da ot koydun mu organik sabun oluyor, alışveriş noktasında 10 liradan satılıyor. baz çinden gelsin (sls) erit kalıba dök al sana organik sabun ( ne ala memleket) gerçekten nitelikli ürünlerin bu kar ve piyasa koşullarında varolması çok güç.

birde bu işi sanayileştirenler var tabi, market piyasasına o da sabun değil, yani iki damla su gördü mü hemen hoşafa dönüyor, kilosunu 4 liraya markette satıyor adam. varın siz düşünün üretimi depolaması, nakliyesi, dstribitör karı market karı dahil buna. bugün en ucuz yağ 3 liradan aşşağı alınmaz.

evet kimyager arkadaşlar bu işe el atmalı. ama öyle anam babam usulü değil, biraz dermatoloji bilmek gerekiyor, yağlardan anlamak gerekiyor. ilgilenen tüm kimyager arkadaşlara bütün bildiklerimizi anlatırız.

yseckiner, BURSEMCE, prate101

Bu mesaj için, 3 üye teşekkür etti!
yseckiner
Yılmaz SEÇKİNER
Forum Sorumlusu
Profesyonel Üye

Üyenin toplam puanı 100
Çevrimdışı Çevrimdışı

Teşekkür

Site
« Yanıtla #16 : Mayıs 01, 2012, 03:14:53 ÖS »

Bütün bildiklerimizi anlatırız ifadesiyle danışmanlık mı yaptığınızı söylemek istediniz?

Söylediklerinize katılıyorum. Piyasada tutunmak ciddi anlamda zor. O kadar çok ürün var ki kaliteli ve sağlıklı olanı anlamak dahi zor olabiliyor.

Kimyager Yılmaz SEÇKİNER

DOA
Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Mayıs 01, 2012, 03:15:58 ÖS »

tamamen ücretsiz, bila bedel Gülümseme)

prate101

yseckiner
Yılmaz SEÇKİNER
Forum Sorumlusu
Profesyonel Üye

Üyenin toplam puanı 100
Çevrimdışı Çevrimdışı

Teşekkür

Site
« Yanıtla #18 : Mayıs 01, 2012, 03:18:11 ÖS »

tamamen ücretsiz, bila bedel Gülümseme)

İyiymiş Gülümseme Girişimci kimyagerler için güzel fırsat olur. Soru cevap bir başlık açabilirsiniz Gülümseme

Kimyager Yılmaz SEÇKİNER

acidtrip
Profesyonel Üye

Üyenin toplam puanı 50
Çevrimdışı Çevrimdışı

Teşekkür

Site
« Yanıtla #19 : Mayıs 01, 2012, 03:21:26 ÖS »

Kozmetik alanında yazdığınız bu güzel yazılar için teşekkür ediyorum.

Psychedelic Chemistry
Whiskey Distillation
prate101
Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : Şubat 21, 2013, 01:43:23 ÖS »

ben kendim şahsen amatörce çitlenbik yağından sabunlar yapıp arkadaşlarıma ve sevdiklerime hediye ediyorum ve doa dan bila bedel destek aldım:) ayrıca likit yağların kostik hesaplamaları nasıl yapılıyor buradan paylaşan olursa şimdiden teşekkürler.
fatoşdamla
Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : Mart 06, 2013, 05:09:20 ÖS »

verdiğiniz bilgiler gerçekten aydınlatıcı ,ben de bu işe baş koymuş birisi olarak her türlü bilgiye açım.katı doğal sabun ve şeffaf sabun yapmak istiyorum,evde denemelerim var, şeffaf sabunum oluyor ama biraz zaman geçince dışı matlaşıyor kabuk tutuyormuş gibi oluyor.diğer z.yağlı sabunumda da dışında beyazlıklar oluşuyor tabi ki onlar görüntüyü bozuyor bunları nasıl çözebilirim yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler
MG
Yeni Üye
*

Üyenin toplam puanı 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

Okul: osmangazi üniversitesi
Meslek: kimyager
Firma: gemalmaz kimya ve kozmetik ürünleri san.tic.paz.

Teşekkür
-Edilmiş: 0
-Alınan: 1

« Yanıtla #22 : Şubat 13, 2014, 02:01:05 ÖÖ »

gliserinli şeffaf sabun bazı taleplerinizi kendi üretimimizle değerlendirebiliriz.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Link Parkı : Hedef Kitlenize Ulaşın..
Link almak için tıklayınız   l      Link almak için tıklayınız l

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines | Sitemap XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
SimplePortal 2.3.3 © 2008-2010, SimplePortal