Kimyaturk Kimya Forumu
Mayıs 24, 2017, 05:38:19 ÖS *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
E-posta adresinize aktivasyon iletisi gelmediyse lütfen buraya tıklayın.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
 
  Ana Sayfa   Forum   Yardım Takvim Giriş Yap Kayıt  
Reklam AlanıSayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Asetilen gazı nasıl elde edilir? Günlük hayatta nerelerde kullanılır?  (Okunma Sayısı 17493 defa)
A A A A
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
diidemm
Ziyaretçi
« : Mart 23, 2009, 06:08:38 ÖS »

bu konuyla ilgili bişeyler bilen varsa lütfen yardımcı olun arkadaşlar

Mesajınıza teşekkür eden üyeler:

orhan611987

Bu mesaj için, 1 üye teşekkür etti!
Kayıtlı
Kimyaturk Kimya Forumu
« : Mart 23, 2009, 06:08:38 ÖS »

Reklam Alanı
 Kayıtlı
mt78
Yeni Üye
*

Üyenin toplam puanı 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29

Teşekkür
-Edilmiş: 1
-Alınan: 6


« Yanıtla #1 : Mayıs 03, 2009, 08:30:41 ÖS »

Karpit ile suyun reaksiyonu asetilengazını verir.
oksijen kaynagında kullanılır.
Kayıtlı
erolbin
Profesyonel Üye
*****

Üyenin toplam puanı 34
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Meslek: Teknisyen
Mesaj Sayısı: 866

Teşekkür
-Edilmiş: 189
-Alınan: 273


Site
« Yanıtla #2 : Mayıs 03, 2009, 09:05:29 ÖS »

ASETİLEN
Renksiz, etere benzeyen hafif kokulu bir gazdır. Çok koklanırsa baş ağrısı yapar, fazlası etilen gibi bayıltır. Turunçgiller ve muz asetilen ile daha çabuk sarartılabilir. KN: -83 olan asetilen 1oC de 48 atm basınç altında sıvı hale dönüşür. Sıvı asetilen teknikte kullanılmaz. Genellikle asetondaki çözeltisi kullanılır. Asetilen molekülü sıvı halde çok etkin ve dengesiz, patlayıcıdır. Bu nedenle basınç altında tüplerde saklanması tehlikelidir, patlayarak ayrışabilir. 10-12 atm basınç altındaki çelik tüplerde asbeste emdirilmiş aseton tarafından çözülerek zararsızca kullanılabilir. Bu koşullarda aseton kendi hacminin 300katı kadar asetilen çözer. Yanma ısısı çok yüksek olduğundan kaynakçılıkta kullanılır.

Karpitten elde edilen asetilenin kireç taşındaki yabancı maddelerin oluşturduğu fosfin ( PH3 ) ve H2S den dolayı hoş olmayan, sarımsağa benzeyen bir kokusu vardır. Asetilen gazı seyreltik hidroklorik asitli cıva klorür çözeltisinden geçirilerek kötü kokudan kurtarılabilir.

Asetilen elementlerinden doğrudan elde edilebilir ancak bu ekonomik değildir.

· Asetilen molekülünde C oranı fazla olduğundan isli bir alev ile yanar. Oksijen ile yandığında alev sıcaklığı 2800 oC olduğundan kaynakçılıkta kullanılır.

Mesajınıza teşekkür eden üyeler:

caglar66, ozdmrhkn

Bu mesaj için, 2 üye teşekkür etti!
Kayıtlı

-İlmin ücreti onunla gerektiği gibi amel edilmesi, ilim sahibinin de yine onunla amel edecek kimseye öğretmesidir. ( Tenbihü'l-Muğterrin )
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor
Kayıt Olunuz Ya da Giriş Yapınız
www.erolbin.net
  /e.uysalbin@hotmail.com
mavier
Deneyimli Üye
***

Üyenin toplam puanı 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 229

Teşekkür
-Edilmiş: 0
-Alınan: 44


« Yanıtla #3 : Haziran 16, 2009, 10:19:43 ÖS »

domatesin kırmızılaştırılmasında kullanılır
Kayıtlı
cano3003
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Haziran 16, 2009, 10:22:24 ÖS »

AAS cihazında hava ile birlikte asitilen gazı yakılarak elementler atomlarına parçalanır...
Kayıtlı
spirit
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Eylül 09, 2009, 10:58:46 ÖS »

asetilen gazı  ile ilgili enerji denkliği arıyorum bende banada yardım lütfen...
Kayıtlı
exxre
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Mart 16, 2011, 07:04:59 ÖS »

arkadaşlar rica etsem biraz daha açıklayıcı yani biraz daha uzun bir cevap yazar mısınız  lütfennnnn
Kayıtlı
ercanozcan06
Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Mart 16, 2011, 08:40:17 ÖS »

Doymamış hidrokarbonların,alkin sınıfının en küçük üyesidir,2 karbonlu alkin 'etin' in özel adıdır asetilen.

CaC2 + 2H2O -------> C2H2 + Ca(OH)2

kalsiyum karbür +su = asetilen + kalsiyum hidroksit

Kolayca alev alan renksiz bir gazdır. Havada oldukça isli ve sarı bir alevle yandığı halde oksijenle karıştırıldığı zaman göz kamaştıracak kadar parlak, akkor halinde bir alev verir. Saf asetilen hafif eter kokusundadır; ama saf olmayan ticari asetilen, içindeki katışkılar nedeniyle sarımsak gibi kokar.
Asetileni 1836'da Sir Humphry Davy'nin yeğeni Edmund Davy buldu. Bu bileşik Önceleri kalsiyum karbürün suyla tepkimeye sokulmasıyla elde ediliyordu. Basit asetilen üreteçlerinde de kalsiyum karbür üzerine su damlatılarak bu yöntem uygulanır. Örneğin deniz fenerlerindeki basit asetilen üreteçleri çok büyük çapta olduğundan, kalsiyum karbür ve su eklemeye gerek kalmadan aylarca çalışabilir. Ama, kireçtaşı ile kokkömürünün elektrik fırınında ısıtılmasıyla elde edilen kalın kalsiyum karbürün üretimi çok pahalıdır. Bu yüzden, asetilen bugün daha çok petrolün yüksek sıcaklık ve basınç altında parçalanmasıyla (kraking yöntemiyle) elde edilir. Asetilen basınç altında tutulduğunda patlayarak bileşenlerine ayrılır ve bu patlama sırasında büyük bir ısı açığa çıkar.
Asetilenin Kullanımı
Elektrikle aydınlatma çağının başlamasından önceki yıllarda, kolayca tutuştuğu ve çok parlak bir alevle yandığı için aydınlatmada asetilen kullanılıyordu. İlk bisikletlerin ve otomobillerin farları da asetilen lambalarıyla donatılmıştı. Bugün asetilen lambaları daha çok şamandıralarda, deniz fenerlerinde, fener gemilerinde, ayrıca kara ve demiryollarındaki bakım ve onarım çalışmaları sırasında kullanılır.
Bazen gemilerdeki cankurtaran simitlerine de Holmes feneri denen küçük bir aydınlatma aygıtı takılır. Bu aygıt, içinde kalsiyum karbür ve kalsiyum fosfür karışımı bulunan, metalden yapılmış kapalı bir kutudur. Gece olan
bir deniz kazasında cankurtaran simitleri denize atılınca bu kutu açılır ve deniz suyunun kutudaki kimyasal maddelerle tepkimeye girmesiyle asetilen ve fosfin (fosforlu hidrojen) gazlan açığa çıkar. Fosfin havayla karşılaşınca alev alarak asetileni tutuşturur; böylece oluşan duman ve alev de kazaya uğramış kişiye cankurtaran simidinin yerini belli eder.
Sanayide çok kullanılan oksiasetilen hamlaçlarının metalleri kesecek ya da eritecek kadar sıcak olan alevi de asetilen ile oksijenin birleşmesiyle oluşur. Bu hamlaçları besleyen asetilen, patlamaması için propanon denen bir sıvıyla birlikte basınçlı çelik tüplere doldurularak depolanır. Tüpten gelen asetilen gazı ile gene çelik bir tüpte depolanmış olan oksijen gazı özel bir yakıcıda karıştırılarak yakıldığında, sıcaklığı yaklaşık 3.000°C'yi bulan akkor halinde bir oksiasetilen alevi oluşur. Bu sıcaklık metalleri eriterek birbirine kaynatmaya yetecek kadar yüksek olduğundan otomobil, gemi ve uçak yapımındaki kaynak işlerinde hep oksiasetilen hamlacı kullanılır (bak. Kaynak). Oksiasetilen alevi çeliği de kolayca kesebildiği için eski çelik yapıların ve hurda makinelerin parçalanmasında da bu aletten yararlanılır. Oksiasetilen hamlacıyla çalışanlar, gözlerini alevin parlak ışığından ve çıkan ısıdan korumak için yüzlerine kaynakçı maskesi takarlar.
Bugün asetilenin sanayideki en önemli kullanımı plastiklerin üretiminde başlangıç maddesi olmasıdır (bak. PLASTİKLER). Örneğin kısaca PVC olarak bilinen ve çok yaygın bir kullanımı olan polivinil klorürün temel bileşeni (vinil klorür), asetilen ile hidroklorik asidin tepkimesiyle elde edilir.

Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Link Parkı : Hedef Kitlenize Ulaşın..
Link almak için tıklayınız   l      Link almak için tıklayınız l


MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines | Sitemap XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
SimplePortal 2.3.3 © 2008-2010, SimplePortal