Kimyaturk Kimya Forumu
Mayıs 24, 2017, 05:32:18 ÖS *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
E-posta adresinize aktivasyon iletisi gelmediyse lütfen buraya tıklayın.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
 
  Ana Sayfa   Forum   Yardım Takvim Giriş Yap Kayıt  
Reklam AlanıSayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Soba ve Şofben Zehirlenmesi  (Okunma Sayısı 5889 defa)
A A A A
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
themre
Ziyaretçi
« : Mayıs 30, 2006, 12:31:33 ÖS »

SOBA VE ŞOFBEN ZEHİRLENMELERİ İLE İLGİLİ KMO BASIN AÇIKLAMASI
07.11.2005

Soba ve Şofbenler Bilinçli Kullanılsın Ölüm Olmasın
Bilindiği gibi kış mevsimi geldiğinde soba ve şofben zehirlenmeleri vakaları artmakta ve hemen her gün basında ölüm haberleri yer almaktadır. Kimya Mühendisleri Odası olarak insanlarımızın hayatını kaybetmesine yol açan bu vahim olayla ilgili olarak aşağıdaki açıklamayı yapmayı görev sayıyoruz.
Tüp gaz havadan ağırdır ve yerde birikir. Doğalgaz havadan hafiftir ve tavanda birikir. Her ikisi de kokusuzdur ve sonradan kokulandırılmıştır. Bunların sızması durumunda kokuları vasıtası ile hissedilir. Bulunulan ortamı doldurmaya başladıklarında ortamdaki havayı kovarak boğulmaya neden olurlar. Bu da daha çok zaman alan bir süreçtir. Halbuki, özellikle oksijenin az olduğu ortamda, yanma sonucu meydana gelen baca gazındaki karbon monoksit, çabucak kanla birleşerek insanı zehirlemekte ve halsiz bırakarak ölümüne yol açmaktadır. İnsan zehirlendiğini anladığı anda halsizlik nedeni ile bulunduğu ortamdan çıkamamaktadır.
O halde şofben ve benzeri cihazların bulunduğu ortamın iyi havalanması şarttır. Baca ve bağlantılarının sızdırmadığından ve çekişin iyi olduğundan emin olunmalıdır. Güvercin, tuğla, kar, harç vb. şeylerin bacayı tıkamadığından emin olunmalı ve en az senede bir kez bacalar temizletilmelidir.
Banyoda buhar, oksijenin yerini alır. Banyolarda hacim genellikle küçüktür. Daha çok ısınmak için, içeri soğuk hava girmesi istenmez. Dolayısı ile içerde cihazınızla oksijen alma savaşı başlar. Cihaz sizi düşünmeden oksijeni alacaktır. Kendi havanızı sağlamadan, sağlama almadan banyoya girmeyiniz. Bu nedenle şofbenin yeri banyo değildir. Unutmayınız evinizin nefes borusu da bacanızdır. Her ikisi de tıkalı olmamalıdır.
Elektrik sobası hariç, gazyağı, fuel oil, tüp gaz, doğalgaz, odun veya kömürle çalışan her soba, mangal, katalitik soba, şofben, kombi veya kazan bulunduğu ortamdan oksijen alır ve karbondioksit verir. Tıpkı insanlar gibi… Bir farkla ki ortamda oksijen azaldığında cihaz bu kez zehirli bir gaz olan karbonmonoksit vermeye başlar. Bacanın geri tepmesi, baca bağlantısının, sobanın veya boruların sızdırması ile karbonmonoksit bulunduğunuz ortama yayılır ve sizi zehirler. Bu gaz ortamdan yeterince uzaklaştırılırsa bu defa da yakıt tam yanmadan atıldığı için enerji boşa harcanmış olur, çevre kirletilmiş olunur.
Aynı yerde yatan aile bireylerinin topluca ölmesi yoluyla ocaklarının sönmesine yol açan bu riski yaşamak yerine sobanın söndürülmesi daha akılcı bir yöntemdir. Eskilerin deyimi ile korkulu rüya görmektense uyanık yatmalı,özellikle lodoslu havalarda yatmadan önce soba söndürülmelidir.
Sobaya yanmakta iken özellikle yatarken yeni kömür atılmamalıdır. 2/3 ünden fazla kömür konmamalı ve linyit kömürü üstten kok kömürü alttan yakılmalıdır.
Sobanızın bacasının çektiğinden emin olunmalı, bacalar altı ayda bir temizletilmeli, baca kapağı hep kapalı olmalı ve baca çatı en üst seviyesinden 50 cm üste kadar uzatılmalıdır.
TSE 4900 Türk Standartlı soba satın alınız ve sobanın hangi kömürle nasıl yakılacağına ilişkin bilgilendirme formu isteyiniz.
Katalitik sobaları, Japon sobası denilen gaz sobalarını çok iyi havalanmayan yerlerde kullanmak doğru değildir.
Gri duman, tam tutuşmadan çıkan yanıcı gazdır. Sıcaklık azsa oluşur. Siyah duman ise hava az olduğunda karbon isi oluşması ile meydana gelir.
Kazasız günler dileğimizle,
TMMOB
Kimya Mühendisleri Odası
Eskişehir Bölge Tem.Yön. Kur.a.
Kenan ÇALIŞIR – II. Başkan Sicil no:10591
Kayıtlı
Kimyaturk Kimya Forumu
« : Mayıs 30, 2006, 12:31:33 ÖS »

Reklam Alanı
 Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Link Parkı : Hedef Kitlenize Ulaşın..
Link almak için tıklayınız   l      Link almak için tıklayınız l


MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines | Sitemap XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
SimplePortal 2.3.3 © 2008-2010, SimplePortal