KAYNAMA SÜRESİ

(1/3) > >>

esprit_00:
MRB ARKADAŞLAR,Bİ KONUDA YARDIMA İHTİYACIM VAR
BASINÇ KAYNAMA SICAKLIĞININ YÜKSELMESİNE SEBEP OLUYOR.ÖRNEK OLARAK AĞZI KAPALI KAPTAKİ BİR SU 100 C DE DEĞİLDE DAHA YÜKSEK SICAKLIKTA KAYNAMAYA BAŞLIYOR.
PEKİ AĞZI AÇIK KAPTAKİ SU MU, YOKSA AĞZI KAPALI KAPTAKİ SU MU DAHA ÇABUK KAYNAMAYA BAŞLAR??BENİM MANTIĞIMA GÖRE AĞZI KAPALI KAPTAKİ SU 100 C NİN ÜSTÜNDE KAYNAYACAĞI İÇİN BU SICAKLIĞA ULAŞMASI DAHA UZUN SÜRER .AĞZI AÇIK KAPTAKİ SU İSE 100 C DE KAYNAMAYA BAŞLAYACAĞI İÇİN DAHA ÇABUK KAYNAMAYA BAŞLAR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.
FAKAT İNTERNETTEN ARAŞTIRDIM ,AĞZI KAPALI KAPTAKİ SU DAHA ÇABUK KAYNAR YAZIYOR AMA BİR AÇIKLAMA YOK
BANA BU OLAYIN MANTIĞINI AÇIKLAYABİLİR MİSİNİZ?BENİM KURDUĞUM MANTIKTA NE HATA VAR
YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM ARKADAŞLAR

celikmessut:
Düdüklü tencerede basınç sayesinde sıvıların kaynama sıcaklığı yükseliyor ve yemek daha hızlı pişiyor. Bu yüzden besin değerleri ölüyor mu yoksa daha sağlıklı mı oluyor? (pastörize sütler çok yüksek sıcaklıklarda kısa sürede tutulup besin değerleri ölmüyor diye biliyorum. Bu ikisi çelişmiyor mu?)(Damla ???)

Düdüklü tencerenin pişirme prensibinde suyun kaynama özelliği yatar. Su 100 derecede kaynar demek tek başına doğru bir ifade değildir. Kaynama sıcaklığı atmosfer basıncı ile doğrudan ilgilidir. Basınç atmosfer basıncından düşükse, su daha düşük sıcaklıklarda da kaynayabilir veya basınç atmosfer basıncından yüksekse suyun kaynaması için daha yüksek sıcaklıklar gerekir.

Normal tencere ısıtıldığında su 100 derecede kaynar ve tüm su kaynayana kadar bu sıcaklık sabit kalır, yemek de bu sıcaklık da pişer. Düdüklü tencerede ise buhar dışarı kaçamadığından tencerenin içindeki basınç gittikçe artar, dolayısıyla su 100 derecede kaynamaz, tenceredeki sıcaklık 130 dereceye kadar çıkar.

Böylece pişirilmesi istenen besinlerin ısısı suyun kaynama derecesinden çok daha yükseğe çıkar. Bu yüksek sıcaklık yiyeceğe süratle nüfuz ederek, vitamin ve minerallerini kaybetmeden daha çabuk pişmesini sağlar. Bundan dolayı et haşlaması en çok yarım saatte, kuru sebzeler yirmi dakikada pişebilirler.

Pastörize sütler, kaynama derecesinin altında belli bir sıcaklıkta, sütün doğal niteliklerinde değişiklikler oluşturmadan, hastalık yapan etmenlerinden tamamen, diğer etmenlerden de çoğunlukla arınmış bir içme sütü çeşididir. Soğukta muhafaza edilmek şartıyla dayanma süreleri iki gündür.

Uzun ömürlü sütler, tüketici tarafından sterilize, kutu ve UHT olarak da tanımlanırlar. Özel bir teknolojik işlemle 135-150 derecede 2-4 saniye tutularak içlerinde sütün bozulmasına neden olan ve hastalık yapan etkenlerin tümü imha olmuş bir içme sütü çeşididir.

Ayşegül Bircan

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor
Kayıt Olunuz Ya da Giriş Yapınız

Not: Başlıkta gereksiz yere tartışma olmuş, mesajlar silinmiştir. esprit arkadaşımız bir yazı  bulmuştur ekledim. Ancak forumdaki görevli arkadaşlara biraz daha olumlu bakalım, çünkü üyeler bir soru soruyor ve emrivaki yapıp cevap bekleyenler oluyor bizler Allah değiliz ki herşeyi bilelim her an yetişelim. Elimizden geldiğince yardım etmeye, paylaşım yapmaya çalışıyoruz vakit harcıyoruz. Lütfen biraz daha dikkat!!!!

esprit_00:
sorumun cvbı değildi
bilgisi olan arkadaşların yardımını rica ediyorum

pelinya:
Basit bir deneme ile sende ağzı kapalı kaptaki suyun daha çabuk kaynadığını görürsün. Neden sadece ısı kaybı değil mi?? Yani kabın ağzı kapalı olunca ısı havaya verilmiyor; ortamda kalıyor. Isı kaybı yok; bu nedenle daha hızlı kaynıyor.

celikmessut:
Arkadaşlar
esprit isimli arkadaşımla özelden mesajlaştık, sorusunun cevabı değilmiş. soruya biraz daha dikkatli bakalım değişik bir durum söz konusu düdüklü tencere tam kapalı bir sistem değildir bu durumda ne gibi bir sonuç çıkar bilemiyorum. esprit arkadaşıma da bunu ilettim umarım bir çözüm bulunur.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa