LABSA

(1/1)

BURSEMCE:
Arkadaşlar,

Labsada kaliteyi belirleyici faktör nedir? Farklı menşeilerdeki labsalar üründe kostik sarfiyatı farklılığından, görüntü bozukluğuna kadar bir çok parametreyi etkiliyor.

Labsa alırken neye dikkat etmeliyim?

ALTINTAŞ:
Deterjan üreticilerinin çoğunda aldıkları hammaddeleri istenilen özelliklerde olup olmadığını değerlendirebilecek personel  ekipman ve bilgi yok, bu nedenle alınan hammaddeleri güvenilir firmalardan almak en doğru çözüm, piyasada ucuz fiyata satılan standartlara uymayan bozuk labsa vd.ürünler mevcut, bu hammaddelerle yapılan ürünlerde renk,koku ,kıvam ve kalite tutmaz, öncelikle orijinal ambalajda kalite belgeli ürünler tercihiniz olsun, dökme ürünlerde  , kalite, miktar vb.sorunlar mutlaka yaşanır ,maliyet avantajı için hurdacılardan alınıp kullanılan eski varil ve bidonların içerisindeki artıklarda ürünü bozuyor.
 Stoklu çalışıyorsanız Hayat kimya ,Başer,  ve Henkelin orj.ambalaj ürünlerinden şaşmayın derim.
diğer firmaların ürünlerini de numune alıp denemeden fazla miktarlarda kesinlikle almamanızı tavsiye ederim, ayrıca günümüzde sıvı deterjanda 15-20 yıl önceki miktarlarda LABSA kullanılmıyor önceleri  yüzde olarak 10-19 arası kullanılan labsa miktarı şimdilerde  3-8 lere düşmüş durumda.

Nükleer Kimyacı:
Bilgilendirmeye önce lab dan baslayayım.Lineer alkil benzen genelde rafineri yakınlarında bulunur ve rafineri deki kerosenin parafine dondurulmus halini ana hammadde olarak kullanır.Parafin C9-C13 arasında ayrılarak lab fabrikasına gonderilir.Parafinden sonra ikinci hammadde benzendir.Benzen ile paraffin reaksiyona sokularak lineer alkyl Benzen (LAB) elde edilir.Lab eldesi sırasında önceleri Alcl3 katalizör olarak kullanılıyordu daha sonra HF (hidrojen florur) katalizor olarak kullanıldı,son gunlerde ise daha ekonomik olan Detal Katalizoru kullanılmaya baslandı.Her bir katalizor den elde edilen lab ın sulfonlanması ile ortaya cıkan labsa nın nötürlesmis halinin özellikleri farklıdır.
Turkiye de Petkim in elinde 90 lı yıllarda alcl3 katalizoru ile lab ureten bir tesis vardı ancak parafini uygun fiyata bulamadıgı ıçın uretimi kapattı ve tesis curumeye bırakıldı.
Turkiye de ise dısarıdan lab getiren sulfonlayan(SO3+LAB) tesisler,Baser kimya,Hayat Kimya,Unilever,Saruhan Kimya,Cognis,Mardin sulfonasyon,beyaz kagıt ve sakarya Atlas Kimya(?) dır.
Labsa uretilirken lab ile so3 reaksiyona sokulur ve labsa,H20, Sulfonlanmamıs lab ,H2SO4 karısımı bir mal olusur ve sizler bu labsa karısımını kullanırsınız.Eger karısımda H2SO4 fazla ise elbette notrlestirmeye fazla kostik harcanır.
Detal labsa sının  ayni sartlarda notrlestirmeden sonra HF labsa sına gore
Viskozitesi dusuk olur
Kopurmasi daha fazladır,
Bulanma noktası dusuk olur
Deterjan ozelligi daha azdır.
Siz durumunuz elveriyorsa bilinçli olarak bana HF labsası verin veya Detal labsası verin diye alım yapmanız gerekir.
Yukarıdaki bilgilere bakarsak
Dusuk labsalı bir bulasık sıvı yapıyorsanız ve yuksek viskozite istiyorsanız HF,
Yuksek labsalı ve dusuk bulanma noktalı bir mal istiyorsanız detal
Jel için HF
Matik toz icin HF
Köpüren toz için detal
Vs vs
Labsa ureten firmalar ,her iki lab ı da stoklarında bulundurur.
Tabiiki ikinci elde labsa alıyorsanız ve daha once içinde tutkal varsa ve tam yıkanmamıssa da problem cıkar.

Analiz ederken asitlik no su ve su analizi yaparsanız (kucuk yatırımlar),diger yuzdeler hakkında fikirsahibi olursunuz.

Yanlıs seçim nedeni ile kendisi iyi olan bir labsa için kotu damgası vurulabilir.

Kalite kullanıma uygunluk demektir.
Kolay gelsin

BURSEMCE:
Soruma yanıt veren arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.Gerçekten çok faydalı oldu.Özellikle Nükleer Kimyacı arkadaşımın vermiş olduğu bilgi, kör noktayı aydınlattı....

Navigasyon

[0] Mesajlar