Yakıt Tankında Kalan Yakıtı Hesaplama Formülü!

<< < (6/6)

shapiro:
Yakıt tankları için günümüzde oldukça küçük, pratik proses kontrol cihazları mevcut hemde oldukça uygun fiyatlı. Söz konusu tanka oldukça basit bir işlemle feedback (geri beslemeli) lc (level control=seviye kontrol) cihazı monte edilebilir, bu tip cihazlar basınç üzerinden seviyeyi verir. Yani içeride sensörler birim yüzeye düşen basıncı bir kaç noktadan ölçer ve çok hassas bir hesapla seviye ölçeğine dönüştürür. Sonuçta dışarıdaki dijital seviye göstergesine yansıtır. Cihazın seviye göstergesinin yanında kontrol paneli mevcuttur. Bu tip cihazlar elektronik yazılımlı çipli göstergelerdir. Hacmi bellirli aralıklarla alıp yukarıdaki formülle net sonuç alırsınız. Sarfiyatı hesaplar, tüketimle karşılaştırırsınız ve takip edersiniz. Bu tip cihazlar yılda bir kalibre edilir (akredite bir metroloji laboratuvarında). Mühendislik hesapları olmadan olmaz.  

oktanyum:
shapiro bahsettiğiniz sistemin yukarıda saydığım akaryakıtın özelliklerinden dolayı tanklarda pratik olarak kullanımı mevcut mu?. Çünkü, Ege bölgesinde mevcut 175 adet yeraltı ve yerüstü tanklarında yılda 40 milyon litre akaryakıt satışı mevcut bir kurum EPDK'nın şart koyduğu buna benzer bir akaryakıt otomasyon sisteminin sağlıklı çalışmamasından dolayı zaman zaman güçlükle karşılaşmaktadır.

erenaldeniz:
Alıntı sahibi: shapiro üzerinde Mayıs 05, 2013, 02:22:05 ÖS

erenaldeniz verdiğiniz bilgilere göre; vt=15.58 m küb=15575 lt. Birinci ölçüme göre yakıt hacmi v1=5300.4 lt=5.3 m küb, ikinci ölçüme göre v2=4130.95 lt=4.131 m küb, sarfiyat vc=1169.45 lt=1.17 m küb çıkar. Başarılar dilerim. 

çok teşekkürler bende aynı sonuca ulaştım çok faydalı oldu.

erenaldeniz:
Alıntı sahibi: oktanyum üzerinde Mayıs 05, 2013, 03:23:24 ÖS

erenaldeniz, aslında tüm bu matematiksel hesaplamalar size sadece yaklaşık bir değer verir. Eğer çalıştığınız işletmede akaryakıt sarfiyatı bir denetime, teftişe ve sonunda mali bir sorumluluğa kadar ulaşan bir süreci varsa bu işlemi basit bir hesaba dayandırmanız yanlış olacaktır. Çünkü akaryakıtın diğer depolanan ürünlerden farklı tarafı vardır.Malum litresi 4.-TL olan bir ürün. Günde 1.500 lt. harcanan bir ürünün art niyetli kişilerce tam denetimsiz bir yerden kendi menfaatlerince kullanılması olabilir. O yüzden öncelikle aşağıdaki hususları göz önünde bulundurmanızda fayda vardır.

1. Öncelikle akaryakıt hacminin ve niteliğinin iklim koşulları ile değiştiğini göz önünde bulundurun.Havanın sıcak olduğu saatlerde depolanan akaryakıtın hacmi artar. Bu yüzden her sıcaklığa göre bir hacim faktörü vardır. Ayrıca depolanan akaryakıtın tabanında akaryakıtın kendisinden ve havanın bağıl nemini kendine absorbe etmesinden dolayı tankların tabanında bir su tabakası oluşur. Bu su tabakasının miktarının bilinmesi akaryakıt miktar ve kalitesi bakımından önemlidir.
2. Depolanan akaryakıtlar da bir kesafet ve bekleme firesi oluşur ki bu fire oranı ülkemizde genellikle %0.5 olarak uygulanmaktadır.
3. Tanktaki miktarın tam tesbiti tankın alt ve üst dolum seviyelerini belirten 2 probun ölçümüyle bir otomasyon sistemi ile mümkün olabilmektedir. Ama bu sistemin pahalı olması ve de ilk kalibrasyonun 4. maddedeki anlatılan yöntemle olması bakımından küçük işletmelerde uygunluğu pek olmamaktadır.
4. Tankın manuel olarak ölçülmesi: Bu ölçme sisteminde boş tanka, sayacı tam ayarlı bir pompadan belirli miktarlarda(örneğin 50 lt gibi) miktarlarda yakıt konulur. Her 50 lt. den sonra pirinçten yapılmış tank boyundaki bir şeritmetre yardımıyla yakıt seviyesi ölçülerek bir çizelge oluşturulur. Bu işlem tankın üst seviyesine kadar defalarca yapılarak çizelge tamamlanır. Bu çizelge aracılığıyla peryodik olarak tanktaki yakıt seviyesi ölçülerek miktar tesbiti en doğru olacak şekilde yapılır.
  Ayrıca, bu işlemlere ek olarak dansimetre, ebrüvet gibi aletleri bulundurmanız kalibrasyon işleminizi kolaylaştıracaktır. Günlük akaryakıt tüketiminizi kontrol edeceğiniz bir akaryakıt tüketim çizelgesi oluşturmanız ve tankla jeneratör arasına mühürlü bir sayaç koymanız da akaryakıt tüketiminizi tamamıyla kontrolünüz altına alacaktır.
Daha ayrıntılı bilgi için 5058 sayılı akaryakıt ölçü ve stok işlemleri yönetmeliğinden faydalanabilirsiniz.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor
Kayıt Olunuz Ya da Giriş Yapınızhttp://www.ekanun.net/5058-sayili-yonetmelik/


   oktanyum değerli bilgileriniz için çok teşekkürler ırakta çalışıyorum herhangi bir vergi ya da teftiş söz konusu değil aslında ulaşmak istediğim tek bilgi günlük mazot sarfiyatımız o yüzden bu formülün işimi tam olarak gördüğüne inanıyorum net bir sarfiyat hesabı alınabilir bunun dışında verdiğiniz bilgiler için ayrıca teşekkür ediyorum iyi günler, iyi çalışmalar.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[*] Önceki Sayfa