Damıtma yapmak istiyorum ama....

<< < (10/281) > >>

acidtrip:
Arpa 2 sıralı arpa olursa daha iyi-6 sıralı da olur. Ama ben hazır malt almanızı öneririm. Mısır ise mısır unu olarak kullanmak en kolayı. Amerikan mikro damıtıcılar flaked maize adı altında bir mısır kullanıyor. Ben sıradan mısı runu kullanıyorum. Burada en önemli olanı maya seçimi. Saf kültür mayası olması doğrudan içki tat ve aromasını etkileyecektir. S.bayanus ve S.cerevisia karşımı maya kullanmak olumlu sonuç veriyor. En son ebaydan satın aldığım ale maya Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor
Kayıt Olunuz Ya da Giriş Yapınız denemelerime bu haftalarda başlayacağım. Şu ana kadar alacağım en iyi sonuç olacağını düşünüyorum zira iskoçlar viski yaparken genellikle sout ve ale maya kullanmakta.

nuthem:
portakal aroma açısından diyorsunuz.
karabiberleride mayalanmadan evvel koyuyoruz sanırım.
ama malt hazır olarak nereden temin edilir bilgimiz yok.veya arpa nasıl seçilir.
birde merak ettiğim geleneksel stil ile damıtım yaparken imbiğe termometre vb yerleştirip bir ısı kontrolu yapmıyoruz direk kaynatıp damıtıyoruz sanırım.ve çıkan ürünü daha evvel belirttiğiniz şekilde ve oranlarda  Foreshots atılıyor sonra baş ve orta içki üretimi içi ayrılıyor.ve yıllandırma (olgunlaştırma)yapılıyor.yanlış anlamamışımdır inşallah.
 verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

acidtrip:
Portakal ve karabiber aroma bileşimleri sağlaması için. Katılmasa da olur. Malt için hammaddeler.com var farklı firmalarda var. (Bu arada hammaddeler.com dan birkaç kere sattıkları ürünle ilgili döküman ve bilgi istedim çok yardımsever değiller bunuda belirtmek istiyorum. )5 kg malt 30 tl civarında. Malt yapmak istiyorsanız türkçe kaynak bol bu konuda. Ama özetle, arpalar 2 gün suda bekletilir, süzülüp yıkanır, 2 cm'i geçmeyecek şekilde bir zemine yığılarak gün içinde hafifçe ıslatılır. Arpaların filiz boyu kendi dane boyunun 3/4 ü olduğunda(yaklaşık4-5 gün civarı) fırına alınıp 40-50 derecede kurutulur. Termometre kontrolü çok gerekli değil, 10 litrelik imbik kazanı için saniyede 1 damla distilat hızı idealdir. Zaten mayaladığın mayşeyi ilk önce biraz hızlı damıtarak kabaca içindeki alkolün tamamını çekiyorsun hiç alkol kalmayana dek. Bu distilata "low wines" diyoruz ve alkol derecesi %25 civarında. Bu distilatı tekrar imbik kazanına koyup 2. damıtmayı yapıyoruz. Bu kısım çok yavaş olmalı ve baş orta ve kuyruk diye ayrımları  bu kısımda yapıyoruz. Çıkan orta kısım distilatını filtre kağıdından süzüp %58-62'ye seyrelterek yıllandırmaya tabi tutuyoruz.

nuthem:

yıllandırma için satılan hazır meşe cipsleri var sitelerde satışı yapılıyor.
lakin bu cipsi evde normal meşe odununu  küçük parçalara bölüp daha sonra fırınlayıp,alev ile dağlamak sureti ile yaptığını söyleyen arkadaşlar var bunun için ne diyorsunuz?aroma açısından orjinal fransız ak meşenin yerini tutmaz sanırım ,ama alternatif  olurmu acaba ?
damıtımı yaptıktan sonra hiç filtreleme yapmıyormusunuz ?(özellikle karbon vb gibi)
bide verdiğiniz viski tarifinde 20 lt mayşeden ortalama %40-45 civarı ne kadar ürün elde ediliyor?
sevgili acidtrip senide sorularımızla terletiyoruz kusura bakma verdiğin cevaplar içinde teşekkür ederiz .

nuthem:
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor
Kayıt Olunuz Ya da Giriş Yapınız
adamlar otomatik makinesini yapmış satıyor.
öğrendim ki cihazın asıl işi su damıtmak

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa