Kimyaturk Kimya Forumu
Ekim 23, 2014, 08:30:01 ÖS *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
E-posta adresinize aktivasyon iletisi gelmediyse lütfen buraya tıklayın.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Ana Sayfa   Forum   Yardım Takvim Giriş Yap Kayıt  
Reklam Alanı

Sayfa: [1] 2 3 ... 7   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Katı, Sıvı, Gaz?  (Okunma Sayısı 120011 defa)
A A A A
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
tiplit
Ziyaretçi
« : Kasım 09, 2006, 12:04:51 ÖÖ »

Merakımdan ve bilgim olsun diye soruyorum.

Örnek olarak suyu ele alalım. Bir molekül su yani H2O katı mı, sıvı mı yoksa gaz mı?

Bu her var olan madde için geçerli.

Bir maddeyi katı, sıvı veya gaz yapan nedir?

Mesajınıza teşekkür eden üyeler:

Emre KOZ

Bu mesaj için, 1 üye teşekkür etti!
« Son Düzenleme: Kasım 27, 2011, 07:50:07 ÖS Gönderen: Emre KOZ » Kayıtlı
Kimyaturk Kimya Forumu
« : Kasım 09, 2006, 12:04:51 ÖÖ »

Reklam Alanı
tiplit
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : Kasım 09, 2006, 09:59:56 ÖS »

Gerçekten bilen yok mu? Akademik hocam söz sizde...

Emre KOZ

« Son Düzenleme: Mayıs 06, 2010, 11:04:24 ÖÖ Gönderen: Emre KOZ » Kayıtlı
Mesut Erkinöz
Profesyonel Üye

Üyenin toplam puanı 221
Çevrimdışı Çevrimdışı

Teşekkür
-Edilmiş: 0
-Alınan: 241

Son Pişmanlık Neye Yarar,Herşeyin Bedeli Var..

« Yanıtla #2 : Kasım 10, 2006, 12:52:07 ÖÖ »

Merakımdan ve bilgim olsun diye soruyorum.
Örnek olarak suyu ele alalım. Bir molekül su yani H2O Katı mı, Sıvı mı yoksa gaz mı?
Bu her var olan madde için geçerli.

Maddenin fiziksel halini belirleyen sıcaklık ve basınçtır. Maddeler farklı sıcaklık ve basınçlarda farklı formlar almaktadır...

Emre KOZ, mrwi

Bu mesaj için, 2 üye teşekkür etti!
« Son Düzenleme: Mayıs 12, 2010, 09:40:57 ÖÖ Gönderen: Emre KOZ » Kayıtlı
tiplit
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Kasım 11, 2006, 12:35:03 ÖÖ »

Bir maddeyi katı - sıvı - gaz yapan şey moleküllein arasındaki uzaklıktır. Sen bu uzaklığı dış etkenler sayesinde değiştirirsen onun bu fazlar arasında değişimini sağlayabilirsin. Ben sorunu anladığım gibi cevapladım ama başka türlü sormamışsındır her halde...

Sormak istediğim tam olarak bir molekülün katı - sıvı - gaz olup olmadığıdır.

Su 0 (sıfır) derecenin altında bile buharlaşabiliyor. Demek ki su o şartlarda katı - sıvı - gaz olabiliyor.

Zannediyorum ki bir maddeyi katı - sıvı - gaz yapan başka bir şey.

Emre KOZ

« Son Düzenleme: Şubat 05, 2011, 09:09:22 ÖS Gönderen: Emre KOZ » Kayıtlı
Mesut Erkinöz
Profesyonel Üye

Üyenin toplam puanı 221
Çevrimdışı Çevrimdışı

Teşekkür
-Edilmiş: 0
-Alınan: 241

Son Pişmanlık Neye Yarar,Herşeyin Bedeli Var..

« Yanıtla #4 : Kasım 11, 2006, 01:04:53 ÖÖ »

Bir maddeyi katı - sıvı - gaz yapan şey moleküllein arasındaki uzaklıktır. Sen bu uzaklığı dış etkenler sayesinde değiştirirsen onun bu fazlar arasında değişimini sağlayabilirsin. Ben sorunu anladığım gibi cevapladım ama başka türlü sormamışsındır her halde...

Su 0 (sıfır) derecenin altında bile buharlaşabiliyor. Demek ki su o şartlarda katı - sıvı - gaz olabiliyor.

Molekülün katı sıvı gazı olmaz. Bunu belirleyen moleküller arası uzaklıktır. Şöyle ki bir maddenin gaz halinde moleküller çok uzak olduğu için mesela molekul sana dokunduğunda hissetmezsin çunku çok hafif. Moleküller yakınlaşıp biraraya geldi sıvı oldu bu sefer hissettin ama birbirine tutunamadı kayıp gitti. Daha sıkı oldu ve iç içe girdi gaz halinde 1 deyerken katı da 1000 olduğu için hissettin.

Bilmem çok mu karışık oldu... Gülümseme

Emre KOZ

« Son Düzenleme: Nisan 17, 2011, 05:28:48 ÖS Gönderen: Emre KOZ » Kayıtlı
tiplit
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Kasım 11, 2006, 01:26:46 ÖÖ »

Molekülün katı sıvı gazı olmaz. Bunu belirleyen moleküller arası uzaklıktır. Şöyle ki bir maddenin gaz halinde moleküller çok uzak olduğu için mesela molekul sana dokunduğunda hissetmezsin çunku çok hafif. Moleküller yakınlaşıp biraraya geldi sıvı oldu bu sefer hissettin ama birbirine tutunamadı kayıp gitti. Daha sıkı oldu ve iç içe girdi gaz halinde 1 deyerken katı da 1000 olduğu için hissettin.

Senin söylediğine göre su sıfırın altında buharlaşmaması lazım. Çünkü hava soğuk ekside. Böyle olunca suyun donması lazım. Çünkü ekside su molekülleri birbirine çok yakın olmalı. Bu diğer her madde içinde geçerli. Bilmiyorum ama olmadı gibi geldi bana.

Daha başka bir cevap lazım gibi... Gülümseme

Emre KOZ, mrwi

« Son Düzenleme: Nisan 17, 2011, 09:00:27 ÖS Gönderen: Emre KOZ » Kayıtlı
RAMMSTEIN
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Kasım 11, 2006, 01:38:37 ÖÖ »

Zannediyorum ki bir maddeyi katı - sıvı - gaz yapan başka bir şey. Molekülün katı sıvı gazı olmaz. Bunu belirleyen moleküller arası uzaklıktır. Şöyle ki bir maddenin gaz halinde moleküller çok uzak olduğu için mesela molekul sana dokunduğunda hissetmezsin çunku çok hafif. Moleküller yakınlaşıp biraraya geldi sıvı oldu bu sefer hissettin ama birbirine tutunamadı kayıp gitti. Daha sıkı oldu ve iç içe girdi gaz halinde 1 deyerken katı da 1000 olduğu için hissettin.

Senin söylediğine göre su sıfırın altında buharlaşmaması lazım. Çünkü hava soğuk ekside. Böyle olunca suyun donması lazım. Çünkü ekside su molekülleri birbirine çok yakın olmalı. Bu diğer her madde içinde geçerli. Bilmiyorum ama olmadı gibi geldi bana.

Daha başka bir cevap lazım gibi... Gülümseme

Valla Tiplit kardeşim bana göre; su ve diğer maddeler her sıcaklıkta buharlaşır. Sıfır derecede bile ama sıfır da çok küçük miktarlarda olduğu için buharlaşma hiç önemsenmez. Bunun sebebi de moleküllerin enerjileri ile ilgili (bir birine yakınlık uzaklık) mesela suyun kaynaması olayını düşünürsen buharlaşma olayı suyun yüzeyinden olur.

Yani en üstteki su moleküllerinin enerjileri alttaki molekkülleri enerjilerinden daha fazladır ve suyu alttan ısıtıp enerji verdikçe üstteki moleküllerin enerjisi eşiğe ulaşır ve su fazından ayrılır gaz faza geçer bu böyle devam eder.
0 derecede ise yine enerji söz konusu bu enerjiyi aşanlar olursa kopma olur buharlaşır.

Umarım doğru ve açıklayıcı olmuştur.

Emre KOZ

« Son Düzenleme: Mayıs 03, 2011, 02:22:07 ÖS Gönderen: Emre KOZ » Kayıtlı
tiplit
Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Kasım 11, 2006, 01:43:37 ÖÖ »

Yani bir molekülün katı-sıvı-gaz olup olmadığını ispatlayacak kimse yok mu?

Yoksa maddenin (hadi dördü geçtik, bazı kuramlara göre oda var) beşinci, altıncı,... halleri mi var. Hala cevap yok.

Şu bir gerçek ben gerçekten bilmiyorum.

Emre KOZ

« Son Düzenleme: Mayıs 03, 2011, 10:47:21 ÖS Gönderen: Emre KOZ » Kayıtlı
RAMMSTEIN
Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Kasım 11, 2006, 01:50:32 ÖÖ »

Yoksa maddenin (hadi dördü geçtik, bazı kuramlara göre oda var) beşinci, altıncı,... halleri mi var. Hala cevap yok.

Tiplit kardeşim sen şimdi bir molekülün katı mı sıvı mı gaz mı olduğunu mu bilmek istiyorsun? Bunu için sıcaklık ve basınçlarına bakman lazım, bunun dışında bir karar verilemez.

Mesela sıcaklığını bilsen basınçsız bir anlamı olmaz tersi de doğrudur.

Ama sen sadece bir molekülün yapısını soruyorsan o atomlarla ilgili konudur. Bununla ilgili notlara bak istersen.

Bu konu biraz geniş atomda "quark" denen yapılar var ki bunlarda atomun içindeki en küçük yapı birimlerinden bunlar ne halde bilemiyorum belki enerji olabilir.

Emre KOZ

« Son Düzenleme: Mayıs 25, 2011, 06:52:11 ÖS Gönderen: Emre KOZ » Kayıtlı
tiplit
Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Kasım 11, 2006, 01:59:54 ÖÖ »

Tiplit kardeşim sen şimdi bir molekülün katı mı sıvı mı gaz mı olduğunu mu bilmek istiyorsun? Bunu için sıcaklık ve basınçlarına bakman lazım, bunun dışında bir karar verilemez.

Mesela sıcaklığını bilsen basınçsız bir anlamı olmaz tersi de doğrudur.

Ama sen sadece bir molekülün yapısını soruyorsan o atomlarla ilgili konudur. Bununla ilgili notlara bak istersen.

Bu konu biraz geniş atomda "quark" denen yapılar var ki bunlarda atomun içindeki en küçük yapı birimlerinden bunlar ne halde bilemiyorum belki enerji olabilir.

Kardeş bu konu biraz uzayacak galiba. Sıfır derecede, basıncı da sen yaz, bir molekül katı mı, sıvı mı, gaz mı?

Emre KOZ

« Son Düzenleme: Mayıs 25, 2011, 08:51:30 ÖS Gönderen: Emre KOZ » Kayıtlı
RAMMSTEIN
Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Kasım 11, 2006, 02:07:41 ÖÖ »

Senin derdini anladım. Sen madde değil de molekülü kastediyorsun. İşte önce mesjımda yazdığım son satırda olduğu gibi o atomlarla ilgili konudur. Bununla ilgili notlara bak istersen.

Bu konu biraz geniş atomda kuark denen yapılar var ki bunlar da atomun içindeki en küçük yapı birimlerinden. Bunlar ne halde bilemiyorum, belki enerji olabilir.

Bu arada sen ne yapacaksın ki onun halini yani atomların hallerinden hiç bahsedilmez. Onun için bir uzman bulmak lazım, yine de bir şeyler bulursam yazarım.

Emre KOZ

« Son Düzenleme: Ağustos 08, 2011, 02:13:37 ÖS Gönderen: Emre KOZ » Kayıtlı
tiplit
Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Kasım 11, 2006, 02:19:31 ÖÖ »

Senin derdini anladım. Sen madde değil de molekülü kastediyorsun. İşte önce mesjımda yazdığım son satırda olduğu gibi o atomlarla ilgili konudur. Bununla ilgili notlara bak istersen.

Bu konu biraz geniş atomda kuark denen yapılar var ki bunlar da atomun içindeki en küçük yapı birimlerinden. Bunlar ne halde bilemiyorum, belki enerji olabilir.

Bu arada sen ne yapacaksın ki onun halini yani atomların hallerinden hiç bahsedilmez. Onun için bir uzman bulmak lazım, yine de bir şeyler bulursam yazarım.

Bazen bazı şeylerin umulmadık yanlarını merak ederiz. Ama hiçbir zaman cevap bulamayız. Oysa cevap mutlaka vardır.

Asıl amacım kimya bilimine biraz olsun katkı sağlamak. Bir şeyler sorarak bu katkıyı yapmak istiyorum. Kafamda daha o kadar çok soru vakti zamanı gelince soracağım.

Katı-sıvı-gaz konusuda bunlardan biri. Bu konu hakkında değişik yorumlar yaparak birilerinin ufkunu genişletebiliriz. Gerçek cevap ne zaman gelir bilinmez ama bu arada birileri de mutlaka bir şeyler öğrenir.

Bir molekül madde katı mı? Sıvı mı? Gaz mı?

Emre KOZ

« Son Düzenleme: Ağustos 14, 2011, 04:51:59 ÖS Gönderen: Emre KOZ » Kayıtlı
Ranip
Forum Sorumlusu
Profesyonel Üye

Üyenin toplam puanı 4159
Çevrimdışı Çevrimdışı

Meslek: Kimyager
Firma: İşsiz

Teşekkür
-Edilmiş: 118
-Alınan: 488

« Yanıtla #12 : Kasım 11, 2006, 10:13:49 ÖÖ »

Atomlar arasındaki çekim kuvvetleridir: van der Waals Kuvvetleri gibi.

Emre KOZ

« Son Düzenleme: Ağustos 14, 2011, 05:11:15 ÖS Gönderen: Emre KOZ » Kayıtlı

ararsan bulursun. Büyük düşün!
ebru
Yönetici
Profesyonel Üye
*

Üyenin toplam puanı 242
Çevrimdışı Çevrimdışı

Okul: Selçuk Üni.
Meslek: Kimya Yüksek Mühendisi
Firma: HvKK

Teşekkür
-Edilmiş: 40
-Alınan: 389

Site
« Yanıtla #13 : Kasım 11, 2006, 04:04:02 ÖS »

Tiplit'in demek istediği şu galiba: Bir tane su molekülü katı mıdır, sıvı mıdır, gaz mıdır?

Yani gelen cevaplarda hep bir çok molekülün yakınlığı - uzaklığı halinde açıklanmış da "bir tane su molekülü belli bir sıcaklık ve basınçta tek başına ne durumda oluyor," diyor, doğru mu anlamışım?

Emre KOZ

« Son Düzenleme: Ağustos 14, 2011, 05:13:13 ÖS Gönderen: Emre KOZ » Kayıtlı

Ne bir gemi tek bir demire bağlanır, ne de hayat tek bir ümide
firatunluefe
Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Kasım 11, 2006, 04:04:43 ÖS »

Bazen bazı şeylerin umulmadık yanlarını merak ederiz. Ama hiçbir zaman cevap bulamayız. Oysa cevap mutlaka vardır.

Asıl amacım kimya bilimine biraz olsun katkı sağlamak. Bir şeyler sorarak bu katkıyı yapmak istiyorum. Kafamda daha o kadar çok soru vakti zamanı gelince soracağım.

Katı-sıvı-gaz konusuda bunlardan biri. Bu konu hakkında değişik yorumlar yaparak birilerinin ufkunu genişletebiliriz. Gerçek cevap ne zaman gelir bilinmez ama bu arada birileri de mutlaka bir şeyler öğrenir.

Bir molekül madde katı mı? Sıvı mı? Gaz mı?

Bir maddenin fazı o maddenin termodinamik özelliklerine bağlıdır. Bunlar kimyasal potansiyel entalpi, entropi ve iç enerjidir. Bunlar da sıcaklık, basınç ve hacmin fonksiyonklarıdır.

Kimyasal potansiyelin sabit basınçta sıcaklıkla değişme hızı -S yani düzensizliğin azalmasına eğilimi vardır. Yani madde daha düzenli yapıya girer. Bu durum üç molekül içind e geçerlidir.

Maddenin iç enerjisine bakıldığında katının düşük gazın ise yüksektir. Katılardaki iç enerji daha çok potansiyel enerji ile gazlardaki iç enerji ise kinetik enerji ile alakalıdır. Bir maddeye faz değiştirmek istiyorsak ısı vermek veya almak gerekir.

Bu da moleküler boyutta olur. Hiç sıvının aniden gazlaştığını gören var mı? Faz değişimi moleküler bir olaydır. Faz olayı aslında moleküler bir durumdur. Biz moleküüleri göremyoruz ama onların milyonlarcasının bir araya getirdiği maddeyi görebiliyoruz.

Gazların sıvı fazına geçmesi ise o maddedinin kritik sıcaklık ile alakalı. Gaz sıcaklığı kritik sıcaklığının altına düşerse sıvılaşır. Bu sanayide sürekli kullanılıyor.

Soğuk havalarda su buharının görmemizin nedeni ise suyun üçlü noktası ile alakalı: Üçlü nokya katı-sıvı-gaz fazlarının dengede olduğu sıcaklık ve basınç noktasıdır.

Emre KOZ

« Son Düzenleme: Ağustos 14, 2011, 05:35:59 ÖS Gönderen: Emre KOZ » Kayıtlı
mert_x
Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Kasım 11, 2006, 05:59:12 ÖS »

Bence öle fazla derin düşünmemek lazım...

Bilmiyorum da sorunun cevabı basit gibi geldi bana...

Belli bir miktarda olan molekül hangi fazda ise molekülün bir tanesi de o fazdadır...

Sonuçta molekül, o bir tane moleküllerin (sayısı madde miktarına bağlı olarak değişir) bir araya gelmesiyle oluşuyor...

Düz mantık olarak miktar ve büyüklük olarak ne kadar katı molekül biraya gelirse gelsin gaz fazında bulunamaz diye düşünüyorum...

Emre KOZ

« Son Düzenleme: Ağustos 14, 2011, 05:38:49 ÖS Gönderen: Emre KOZ » Kayıtlı
RAMMSTEIN
Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Kasım 11, 2006, 11:18:01 ÖS »

Tiplit kardeşim olaya biraz daha açıklık getireceğim:

1 molekül ya da atom bence katıdır. Bizler fazları yani hal değişimlerini moleküllerin ya da atomların birbirine olan uzaklıkları ile tanımlarız.

Ama burada olay farklı. Kendi düşünceme göre sonuçta 1 atomun katı mı sıvı mı yoksa gaz mı olduğuna karar vermek için acaba onunda en küçük yapı taşı olan proton (kuarklar) nötron, elektronların birbirinden uzaklığını mı başlangıç alacağız.

Eğer öyleyse katıdır, aksi taktirde bu saydığım elemanlar birbirine uzak olur ve atom die bir şey olmazdı.

Umarım açıklayıcı olmuştur.
Saygılar...

Emre KOZ

« Son Düzenleme: Ağustos 14, 2011, 05:40:56 ÖS Gönderen: Emre KOZ » Kayıtlı
tiplit
Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Kasım 12, 2006, 12:35:46 ÖÖ »

Tiplit'in demek istediği şu galiba: Bir tane su molekülü katı mıdır, sıvı mıdır, gaz mıdır?

Yani gelen cevaplarda hep bir çok molekülün yakınlığı - uzaklığı halinde açıklanmış da "bir tane su molekülü belli bir sıcaklık ve basınçta tek başına ne durumda oluyor," diyor, doğru mu anlamışım?

Evet ne demek istediğimi anlayan biri çıktı.

Ama cevap hala çıkmadı?...

Emre KOZ

« Son Düzenleme: Ağustos 14, 2011, 05:42:40 ÖS Gönderen: Emre KOZ » Kayıtlı
ebru
Yönetici
Profesyonel Üye
*

Üyenin toplam puanı 242
Çevrimdışı Çevrimdışı

Okul: Selçuk Üni.
Meslek: Kimya Yüksek Mühendisi
Firma: HvKK

Teşekkür
-Edilmiş: 40
-Alınan: 389

Site
« Yanıtla #18 : Kasım 12, 2006, 12:37:28 ÖÖ »

Atilla Hocam'a soralım en iyisi... Gülümseme

Emre KOZ

« Son Düzenleme: Ağustos 14, 2011, 05:44:08 ÖS Gönderen: Emre KOZ » Kayıtlı

Ne bir gemi tek bir demire bağlanır, ne de hayat tek bir ümide
RAMMSTEIN
Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Kasım 12, 2006, 12:37:54 ÖÖ »

Cevabını verdim ya katı diyorum... Gülümseme

Emre KOZ, GürayHatipoğlu

« Son Düzenleme: Ağustos 14, 2011, 05:49:17 ÖS Gönderen: Emre KOZ » Kayıtlı
tiplit
Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : Kasım 12, 2006, 12:42:25 ÖÖ »

Cevabını verdim ya katı diyorum... Gülümseme

Sıfır derece sıfır basınç su katı.

Sıfır derece bir basınç su ....?

Sıfır derece iki basınç su ...?
....
Sonsuza kadar.

Maddenin halleri konusunu işleyelim. Belki daha mantıklı cevaplar verebiliriz. Ayrıca genel tekrarın zararı olmaz. Kusura bakma ama bence olmadı gibi...

Emre KOZ

« Son Düzenleme: Ağustos 14, 2011, 06:11:15 ÖS Gönderen: Emre KOZ » Kayıtlı
tiplit
Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : Kasım 12, 2006, 12:46:16 ÖÖ »

Maddenin hallerine meydan okuyan bir madde ile ilgili haber: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor
Kayıt Olunuz Ya da Giriş Yapınız

Emre KOZ

« Son Düzenleme: Ağustos 14, 2011, 06:17:53 ÖS Gönderen: Emre KOZ » Kayıtlı
RAMMSTEIN
Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Kasım 12, 2006, 01:31:25 ÖÖ »

Tiplit kardeşim sen dikkat etmiyorsun galiba cevaplarıma ama yeniden söleyeyim: Bu hal değişimleri sadece maddeler için geçerlidir.

Yani molekül madde değil, bu da son noktası olsun değil mi efendim!...

Emre KOZ

« Son Düzenleme: Ağustos 14, 2011, 06:30:17 ÖS Gönderen: Emre KOZ » Kayıtlı
tiplit
Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : Kasım 12, 2006, 01:38:37 ÖÖ »

Hocam teşekkürler sana.

Maddenin hallerini daha iyi anladım yazdıklarınla...

Ama hala anlamadım bir tane atomun (veya molekül) (hangi madde olursa olsun) gerçekten fiziksel hali nedir?

Havada demir (Fe) atomları da uçabiliyor; su molekülleri de.

Şimdi bu halde Fe'in bir atomu gaz mı olmuş oluyor?

Oysa demir katıdır normal şartlarda.

Konuyu sonuna kadar götüreceğim ta ki cevabı buluncaya kadar.

İnadım inat...

Emre KOZ

« Son Düzenleme: Ağustos 14, 2011, 06:40:44 ÖS Gönderen: Emre KOZ » Kayıtlı
RAMMSTEIN
Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : Kasım 12, 2006, 01:46:48 ÖÖ »

Tiplit kardeşim ne sorduğundan pek emin değilsin galiba...

Bak sen bir atomun fiziksel halini merakediyorsun bunu anladık ama atomlar, moleküller madde değil ki fiziksel hali bulunsun onların için sınıflandırma ayrı olabilir.

Söyle söyleyeyim maddenin fiziksel halini belirleyen onun atomlarının bulunduğu konumdur diyeyim kısaca
ama atom için sınıflandırmayı onun küçük yapıları olan proton vs'lerle yaparsak bence katıdır ki bu sınıflandırma yani atomların halinin sınıflandırılması sıradışı olur.

Emre KOZ

« Son Düzenleme: Ağustos 14, 2011, 09:35:00 ÖS Gönderen: Emre KOZ » Kayıtlı
Sayfa: [1] 2 3 ... 7   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Link Parkı : Hedef Kitlenize Ulaşın..
Link almak için tıklayınız   l      Link almak için tıklayınız l

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines | Sitemap XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
SimplePortal 2.3.3 © 2008-2010, SimplePortal