TURKIYE'DE KATI BULASIK DETERJANI URETIMI-KULLANIMI

<< < (4/4)

Nükleer Kimyacı:
Türkiye de el ile yıkamada  bulaşık deterjanının gelişiminde ilk urun beyaz katı krem deterjandır.Üretimine 1960 lı yılların başında başlanmış ve türk halkının evine star deterjan veya güneş deterjan adı altında girmiştir.Sonra Moderno deterjan,Bingo deterjan,çiti deterjanTek deterjan  bu pazara girmiştir,hatta pazar öyle oluşmuştur ki Mintax olarak Pand G,Unilever de üreticiler arasına katılmıştır.Bildiğim kadarı ile krem deterjanı olmayan sadece Henkel di ve pril in hiç bir zaman krem deterjanı olmamıştır.(SANKİ KISA BİR SÜRE DENEMİŞLERDİ).Bu urun hiç bir teknolojik yatırımı gerektirmeyen ,cok dusuk bir yatırımla üretilebilinir bir urundu.Eski bir çamaşır makinasında dahi urun üretibilirdi.
Burada 20 -22 labsa ,stokiometr,ik oranda soda ile nötrleitirilir sonra köpüğe yardımcı olsun diye %1-2 kokodietanolamid ilave edilir,cmc ile kalınlaştırılır ve hafif soda ,sodyum bikarbonat ve su ile urun tamamlanır,biraz limon parfumu ile kokulandırılır idi.Bu urun daha sonra kaplara konur satılırdı.
Tabii bu urun ilk başlarda sabun vb kullanan bayanlar için ideal bir urundu,ancak içerdiği yuksek oranda soda nedeni ile ellere yaptığı hasar,kışın sodanın kristallenmesi,veya uzun uzun lifler halinde uzayarak kopmaması bu urunun ikamesini gerektirmiş ve sıvı deterjan satışı çoğalmıştır.1975 lerde üst noktaya gelen krem deterjan 2000 li yılların başına kadar her yıl azalarak satılmış ve artık uretimi sonlanmıştır.
Bu urun bu gunlerde teknolojisi olmayan,yabancı paara sıkıntısı çeken fakir ulkelerin urunu durumuna gelmiştir.
Bir de katı sabun şeklinde el yıkama deterjanlarında kullanılan bir urun vardır ki yine az gelişmiş ulkelerin bir deterjanıdır.preslenmiş toz deterjandır.
Jel deterjan ise unilever türkiye tarafından geliştirilmiş ve pazarlaması cok yapılmış bir urundur.onunda yuksek oranda üre içermesi ve sıcsk yerlerde amonyak kokması,kullanım zorluğu (süngere sür kullan iyimser bir yaklaşım) bu urununun de ömrünü sona doğru getirmiştir.Unilever uzun sure destek verdiği bu urunden çıkmış ve raflardan çekilmiştir.
Eğer yeni bir urun istiyorsanız türünün ilk urunu yerine gelişmekte olan bulaşık makinası sıvı deterjanına yönlenmenizi öneririm

rida:
Sevgili dostlar, Lutfen bana yardım edin hazırlanması Jel Bulasik Deterjani için video ile  ve , her şeyi ile onun üretim ile ilgili tecrübelerinizden biliyorsaniz.

teşekkür ederiz..!

Nükleer Kimyacı:
Sevgili Rida,
Adresinizden gördügüm kadar Albania,Iskodra da uretim yapıyorsunuz.
Jel deterjan üretimi icin her sey den once 80 dereceye kadar ısıtma yapabilecek yaklaşık 4000 litrelik bir karıstırıcıya ihtiyacınız var,ısıtmayı ya buhar ya elektrik ya da yağ ile yapacaksınız.
Yeterli yuksekliğe binanız sahip değilse ayrıca dinlenme tankına da ihtiyacınız olacak.Dolum için el ile dolduracagınızı farz etsek bile 20 metre uzunluğunda geniş bir bant,kapak kapatma aparatı vs de lazım.Bunlar paslanmaz celik olacagı için platform dahil 40000-50000 dolarlık bir yatırım gerekecek.
Albania da Buyuk deka group var,baska ureticiler de var ve jel 2-3 yıl icinde bitecek ve yerini sıvı deterjanlar her yerde oldugu gibi alacak.Bana bosuna bir yatırım olarak geliyor.ileride jel hattı elinizde kalabilir.Yatırım yaptığınız miktarı bile çıkaramazsınız.
Size önerim,Türkiye den Istanbul bölgesinde bir yerde fason uretim yaptırın ve satın.
Bitecek teknolojiye yatırım yapmayın.
Kolay gelsin.

rida:
Sevgili Nukleer kimyaci,
değerli tavsiyeler için teşekkür ederim ...
minnetle, sizi selamlıyorum
rida

Navigasyon

[0] Mesajlar

[*] Önceki Sayfa