Kimyaturk Kimya Forumu
Aralık 23, 2014, 02:03:32 ÖÖ *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
E-posta adresinize aktivasyon iletisi gelmediyse lütfen buraya tıklayın.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Ana Sayfa   Forum   Yardım Takvim Giriş Yap Kayıt  
Reklam Alanı

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: MÜHENDİS,MİMAR,ŞEHİR PLANCILARI TMMOB’NİN BELİRLEDİĞİ ASGARİ ÜCRETE ÇALIŞACAKLAR  (Okunma Sayısı 3673 defa)
A A A A
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
karadestroy
Deneyimli Üye

Üyenin toplam puanı 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

Okul: Hitit Üniversitesi
Meslek: Kimya Y. Mühendisi

Teşekkür
-Edilmiş: 16
-Alınan: 42

« : Ağustos 01, 2012, 11:07:12 ÖÖ »

Mühendis, mimar ve şehir plancıları artık TMMOB tarafından belirlenen asgari ücretin altında çalıştırılamayacak. Mühendis, mimar ve şehir plancılarının düşük ücretle çalıştırılmaları ve alınan ücretin Sosyal Güvenlik Kurumu’na eksik bildirilmesinin önüne geçmek için Sosyal Güvenlik Kurumu ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği arasında protokol imzalandı.

TMMOB‘de 31 Temmuz 2012 tarihinde gerçekleştirilen imza töreninde protokol TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı ve Sosyal Güvenlik Kurumu Sigorta Primleri Genel Müdür Vekili Cüneyt Olgaç tarafından imzalandı. Törene TMMOB II. Başkanı Züber Akgöl, Yürütme Kurulu Üyeleri H. Can Doğan, Ayşe Işık Ezer ve TMMOB Hukuk Danışmanı Nurten Çağlar Yakış ile SGK Kayıtdışı İstihdamla Mücadele Dairesi‘nden Yakup Süngü ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Abdulkadir Kulu katıldı.

Protokole göre, TMMOB her yıl mühendislik, mimarlık ve şehir planlama alanlarında meslek icra eden disiplinlere ilişkin asgari ücret seviyesi belirleyerek Sosyal Güvenlik Kurumu‘na bildirecek. Mühendis, mimar ve şehir plancıları belirlenen asgari ücretin altında çalıştırılamayacak.

Sosyal güvenlik hakkından yoksun bırakan kayıt dışı istihdam ve emeklilik haklarının eksik tesisine etki eden ücretlerin SGK‘ya eksik bildirimini önlemek amacıyla imzalanan protokolle mühendis, mimar ve şehir plancıların sosyal güvenlik haklarının ihlal edilmesinin önüne geçilmiş olacak.

Kaynak:http://www.tmmob.org.tr

Mesajınıza teşekkür eden üyeler:

yseckiner, Sevgi Gültekin, Dilek Cantürk

Bu mesaj için, 3 üye teşekkür etti!
Kimyaturk Kimya Forumu
« : Ağustos 01, 2012, 11:07:12 ÖÖ »

Reklam Alanı
yseckiner
Yılmaz SEÇKİNER
Forum Sorumlusu
Profesyonel Üye

Üyenin toplam puanı 100
Çevrimdışı Çevrimdışı

Okul: Ege Üniversitesi Fen Bilimleri Ens.
Meslek: Kimyager
Firma: YST Kimya İlaçlama & Pergavitae

Teşekkür
-Edilmiş: 928
-Alınan: 1013

Site
« Yanıtla #1 : Ağustos 01, 2012, 12:26:22 ÖS »

Güzel bir çalışma olmuş. Piyasada ne şekilde karşılanacak merak ediyorum. TMMOB tarafından önerilen ücretleri ödeyemeyecek olan firmalar için mühendis çalıştırmak ciddi anlamda zor olacak gibi gözüküyor Gülümseme

Bu protokol sonrası denetlemeyi ne şekilde yapacaklarını merak ediyorum. TMMOB SGK'ya ödenen primleri takip ederse bu protokol anlam kazanır diye düşünüyorum.

Kimyager Yılmaz SEÇKİNER

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor
Kayıt Olunuz Ya da Giriş Yapınız
karadestroy
Deneyimli Üye

Üyenin toplam puanı 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

Teşekkür

« Yanıtla #2 : Ağustos 01, 2012, 12:35:00 ÖS »

Açıkçası bunu bütün meslek odaları için yapılmalı diye düşünüyorum.Hiç olmazsa belli bir standart olur.Ve patronlar da yeni mezun diye 700-800tlye mühendis vs. çalıştıramaz Gülümseme
yseckiner
Yılmaz SEÇKİNER
Forum Sorumlusu
Profesyonel Üye

Üyenin toplam puanı 100
Çevrimdışı Çevrimdışı

Teşekkür

Site
« Yanıtla #3 : Ağustos 01, 2012, 12:54:00 ÖS »

Konuyu ben de önemsiyorum. Piyasada ücretler ciddi anlamda düştü. Bu protokolü her türlü olumlu buluyorum. Takibi de yapılırsa rekabet nedeniyle fiyatların düşmesinin önüne geçilebilir.

Kimyager Yılmaz SEÇKİNER

karadestroy
Deneyimli Üye

Üyenin toplam puanı 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

Teşekkür

« Yanıtla #4 : Ağustos 01, 2012, 12:59:06 ÖS »

TMMOB'nin bizim çıkarlarımıza çalışacağına eminim ama yine de içinde biraz korku var.En düşük ücret konusunda asgari ücret diyebilirler.Eğer öyle olursa değişen birşey olmaz yine bizim için.Dediğin gibi piyasada fiyatlar düştü.Piyasada aynı işi 2000tl'ye de yapan var 500tl'ye de tabi işveren gidip düşük maaşlıyı tercih ediyor.Bu sefer de diğerlerinin de maaş konusunda düşük istemeye başlıyor.
mbask
Acemi Üye
**

Üyenin toplam puanı 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

Okul: ışıklar
Meslek: yönetici
Firma: era kimya

Teşekkür
-Edilmiş: 5
-Alınan: 38

Site
« Yanıtla #5 : Ağustos 01, 2012, 01:07:17 ÖS »

patronlar düşük ücretle mühendis çalıştırıyor diyen arkadaşım ben bir işveren olarak yeni birini  işe alırken artık mühendis kadrosu ile sıfatıyla  almam demenin başka bir yolu bu ben iş ilanı veririm ama gelen mühendis çıkarsa beni bağlamaz derim.
demokraside çareler tükenmiyor

bilgi paylaştıkça çoğalır
karadestroy
Deneyimli Üye

Üyenin toplam puanı 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

Teşekkür

« Yanıtla #6 : Ağustos 01, 2012, 01:10:37 ÖS »

Sorunumuzda bu zaten demokraside çareler tükenmiyor Gülümseme
mbask
Acemi Üye
**

Üyenin toplam puanı 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

Teşekkür

Site
« Yanıtla #7 : Ağustos 01, 2012, 01:22:14 ÖS »

birde sormak isterim her elinde diploması olan 2000 tl den başlayacak adammı sizce asgari ücretin bile çok fazla olduğunu düşündüğünüz elemanınız olmadımı yada tanımadınızmı ,ederinizi biliyorsanız fiyatınızı kendiniz belirlersiniz odalar borsalar değil

karadestroy
Deneyimli Üye

Üyenin toplam puanı 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

Teşekkür

« Yanıtla #8 : Ağustos 01, 2012, 01:29:10 ÖS »

Tabi ki kimse mezun olunca 2000tl isteyemez.Elbette yaptığı işe göre asgari ücret haketmeyenler de vardır.Ben 1500 isterim siz 800 verirsiniz.ben bu fiyata iş bulamam ama siz her halükarda o ücreti kabul edecek iyi veya kötü birini bulursunuz.800tl'ye çalışan halinden çok mu memnun sanıyorsunuz?Çoğu bakması gereken bir ailesi veya kendi masraflarını karşılamak yada bir şekilde tecrübe edinebilmek için kabul ediyor.Yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Sevgi Gültekin

Bu mesaj için, 1 üye teşekkür etti!
mbask
Acemi Üye
**

Üyenin toplam puanı 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

Teşekkür

Site
« Yanıtla #9 : Ağustos 01, 2012, 01:35:27 ÖS »

tecrübe edinmek yada kendi geçimini sağlamak dedin ya hani,, bizimde işyerine yatrım yapıp tüm riskleri üzerimize alıyoruz ya para kazanamanın yanı sıra bildiklerimizle ticari fikirlerimizle ortaya çıkıyoruz ya işte sizde tecrübe sahibi oluyorsunuz bu arada bedavadan yada şöyle diyeyim tecrübe edindiğin şeyin bedelini ödüyorsunki ilerde daha fazla para kazanabilesin ve unutmaki  piyasada sözü geçen bir çalışan aranılan bir çalışan olmak istiyorsan rakam önemli değil ben kazanırım diyebilmektir aslolan

karadestroy
Deneyimli Üye

Üyenin toplam puanı 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

Teşekkür

« Yanıtla #10 : Ağustos 01, 2012, 01:43:59 ÖS »

Haklısınız ama aileme bakamadığım sürece yada kendimi geçindiremediğim sürece okuduğumuz her gün için lanet okuruz.Lisede meslek lisesi okuyup en kısa sürede hayata atılmak daha mantıklı o zaman.Ben 4 sene üniversite okuyup 2sene yüksek lisans yapıp 800tlye çalışacaksın diyen patronların karşısına çıkacaksak okumayalım daha iyi yaptığımız masraflarla bir küçük işletme kursak hiç olmazsa akşam eve 2 ekmek götürürüz.
yseckiner
Yılmaz SEÇKİNER
Forum Sorumlusu
Profesyonel Üye

Üyenin toplam puanı 100
Çevrimdışı Çevrimdışı

Teşekkür

Site
« Yanıtla #11 : Ağustos 01, 2012, 02:17:09 ÖS »

İhtiyaç önemli olan. Madem ki asgari ücret bile fazla geliyor neden o kişiler işletmede tutuluyor diye de sormak lazım diye düşünüyorum. Bu tip meslek mensupları yüzünden piyasa da düşüyor. Arz fazlası var. Fiyatın düşmesi çok normaldir. Geçtiğimiz günlerde de paylaştım. ÖSYM kontenjanları açıkladı. Kimya meslek adayları toplam sayısı 9028.

Dünyada bu kadar çok kimyager-kimya mühendisi-kimya teknikeri çalıştırabilecek kimya sektörü var mıdır? Cevap tabi ki hayır.

Okuduğu bölümü hakkıya okuyan kişi (mesleğinde bilgi birikime sahip kişi) kendine güvenir. Aldığı eğitim ile üretebileceğini bilir. Dolayısıyla onun aslında patrona ihtiyacı yoktur. Hiçbirşey yapamazsa kendisi üretir. Bazen başlangıç için kendisini ve sektörü görmek için fırsat da gerekir. Düşük ücretlere çalışabilir ancak zamanla aşılacak bir durumdur bu.

Bir kişi yüksek lisans yaparken eğer akademik kariyer planlamıyorsa kesinlikle çalışmalıdır. Yoksa mezun olduğunda sadece hayal kırıklığıyla karşılaşır diye düşünüyorum. Çok okumak da sorunu çözmüyor arkadaşlar. Artık herkes üniversite mezunu. Yukarıda rakamları yazdım. % kaçı nitelikli tam donanımlı kimyager ya da mühendis? Bu soruyu da sormak lazım.

« Son Düzenleme: Ağustos 01, 2012, 02:21:09 ÖS Gönderen: yseckiner » Kayıtlı

Kimyager Yılmaz SEÇKİNER

karadestroy
Deneyimli Üye

Üyenin toplam puanı 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

Teşekkür

« Yanıtla #12 : Ağustos 01, 2012, 02:24:47 ÖS »

Haklısınız Yılmaz Bey.Ben bir taraftan çalışıyor bir taraftan yüksek lisans yapıyorum.Elbette bunu diğer arkadaşlarımla aramda bir fark olsun diye yapıyorum.Artık işverenler bile yüksek lisans yapan varken normal mezunlara bakmıyor.Artık çoğu kimyager-kimya mühendisi kendi işini kurmak istiyor.Birisinin yanında çalışıp ezilmek yerine kendi iş kurup yükselmek istiyor.Zaten dediğiniz gibi o kadar adaydan bazıları bunu yapması gerekiyor.Mezun çok fakat iş yok.

yseckiner

mbask
Acemi Üye
**

Üyenin toplam puanı 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

Teşekkür

Site
« Yanıtla #13 : Ağustos 02, 2012, 12:26:45 ÖÖ »

arkadaşlar beni yanlış anlamayın ama okumak artık iş sahibi olmak için geçerli bir meziyet değil okurken işi ile ilgili kurslar görmek azda olsa tecrübe sahibi olmak ,bunun yanı sıra sosyal değerleri olabilmek sizi başkalarının önüne geçirebilir 1988 de ehliyeti olan ortaokul mezunu nitelikli elemandı şimdi pc kullanmak ehliyetli olmak üniversite mezunu olmak sıradan bir olay nitelik değil artık bunuda görmek lazım sizi başkalarından farklı kılacak en başta özgüven sahibi olabilmektir. yanında sosyal insan olduğunuzu hayatınızda gazete okuduğunuzu belki bir enstrüman çalabildiğinizi bile sertifikalandırmanız lazım ki iş veren size öncelik versin
yoksa her aldığımız elemanı 3 ay zaten yetiştiriyoruz anlatıp gösteriyoruz ama yanında da bekliyoruz ki oda bir fikir sahibi olsun katkısı olsun 5 kuruşluk bile olsa o zaman o eleman iyi olur patronun yanında farklı olur maaşıda konumuda
yoksa daha işe başlamadan hele ki özel sektörde ben mühendisim benim masam maaşım farklı olacak diye giderseniz patron için imalatta çalışan az nitelikli eleman kadar değeriniz olmaz ancak devlete yada müşterilere bizde mühendis var kimyager var demek için işe alınırsınız buda düşük maaş demektir. sadec bulunsun denilen elemandan öteye geçmek okuyan arkadaşların okul yıllarındaki mesleğine olan ilgisi ile emeği ile belli olur
sadece okumuş diploma alanlar ise bulursa bir dayı atar devlete kapağı kurtulur ,diğerleride 800-900 a iş bulursa şanslı insan birazda kendi şansını zorlayacak
yılmaz beyin dediği gibi kendi üretecek bir yerde 2 ekmeğin parasını kazanacak

yseckiner

« Son Düzenleme: Ağustos 02, 2012, 01:02:18 ÖS Gönderen: mbask » Kayıtlı

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Link Parkı : Hedef Kitlenize Ulaşın..
Link almak için tıklayınız   l      Link almak için tıklayınız l

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines | Sitemap XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
SimplePortal 2.3.3 © 2008-2010, SimplePortal