Kimyaturk Kimya Forumu
Kasım 27, 2014, 08:21:15 ÖÖ *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
E-posta adresinize aktivasyon iletisi gelmediyse lütfen buraya tıklayın.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Ana Sayfa   Forum   Yardım Takvim Giriş Yap Kayıt  
Reklam Alanı

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Meneviş Kaplama  (Okunma Sayısı 10782 defa)
A A A A
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Orhan Usta
Ziyaretçi
« : Kasım 16, 2006, 10:20:56 ÖS »

Selam Arkadaşlar Meneviş Kaplama ile ilgili öğretici bir döküman varmı?
İlgilenen Kardeşlere Şimdiden Teşekkür ederim.
Kimyaturk Kimya Forumu
« : Kasım 16, 2006, 10:20:56 ÖS »

Reklam Alanı
serdar76
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : Ocak 23, 2010, 07:16:03 ÖS »

meneviş kaplama nasıl yapılır
atooom81
Acemi Üye
**

Üyenin toplam puanı 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

Teşekkür
-Edilmiş: 44
-Alınan: 16

« Yanıtla #2 : Ocak 23, 2010, 07:23:19 ÖS »

135 - 145 derecede yapılan bir işlemdir. ne gibi bir doküman istiyorsunuz. meneviş kaplama kimyasalın satışını yapmaktayım
Cunveren
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Şubat 13, 2010, 02:57:27 ÖS »

% 70 konsantrasyonda 135 - 145 derece sıcaklıkta bir banyo kurarak metalleri yaklaşık 5 - 10 dk bekleterek uygulanıyor.
Sorularınızı biraz daha açarsanız daha doğru cevaplar alabilirsiniz.

Saygılarımla
Cem ÜNVEREN
0 232 479 99 66
Özer AKGÜN
Deneyimli Üye

Üyenin toplam puanı 14
Çevrimdışı Çevrimdışı

Okul: Meslek Lisesi
Meslek: Galvano Teknik (kaplama)
Firma: xx

Teşekkür
-Edilmiş: 0
-Alınan: 50

« Yanıtla #4 : Mart 27, 2010, 12:07:24 ÖÖ »

soyum nitrat
sodyum nitrit
kostik

sıcaklık 120 derece süre 3 dk
ASIDIK
Uzman Üye

Üyenin toplam puanı 8
Çevrimdışı Çevrimdışı

Firma: saygın Bir kimya kuruluşu

Teşekkür
-Edilmiş: 27
-Alınan: 108

SOMALI MADENCİ VE AİLELER İÇİN DUACIYIM.

« Yanıtla #5 : Eylül 17, 2013, 12:41:34 ÖS »

soyum nitrat
sodyum nitrit
kostik

sıcaklık 120 derece süre 3 dk

eski bir bilgi ama eksik kalmış.

NaOH

Bilim, bilginin paylaşılması ile ilerler. kendine saklayanlar sadece cahillerdir.!
Özer AKGÜN
Deneyimli Üye

Üyenin toplam puanı 14
Çevrimdışı Çevrimdışı

Teşekkür

« Yanıtla #6 : Eylül 17, 2013, 12:55:51 ÖS »

Gülümseme NaOH ,ın
açılımı nedir? yazarsan sevinirim
ASIDIK
Uzman Üye

Üyenin toplam puanı 8
Çevrimdışı Çevrimdışı

Teşekkür

« Yanıtla #7 : Eylül 17, 2013, 01:00:56 ÖS »

yapışkan tuşların azizliği. konu bitmeden tab tuşu ile enter olunca ortaya sizin okuduğunuz çıktı.

eski bir bilgi ama eksik kalmış.

NaOH    %60-65
NaNO3    %15-20
NaNO2    & 10- 25

Genel şablon budur. bu karışım tozdan 60 kg alınır, 100 lt .lik tanka konulur. seviye tamamlanır, ( işlem esnasında aşırı ısınma meydana gelecektir. ilavelerin yavaşça ve karıştırılarak yapılması gerekmektedir. ( iş güvenliği için koruyucu elbise, sıcak alkaliye dayanıklı eldiven koruyucu gözlük ve ayakkabı giyilmesi zorunludur. buharını solumamaya dikkat ediniz. nitrit gazları zehirlidir. kanserojendir. ) kazanda meydana gelen sürekli buharın iç atmosferden filtre edilerek emilmesi sağlanmalıdır.

kaynama noktası 125 ila 135 C arasında ise, demir yapıdaki tüm metaller 3-10 dakika arasında kimyasal siyahlatma işlemi gerçekleşir.
ancak kaynama daha düşük ise veya istenilen siyahlatma bu sürelerde gerçekleşmşyor ise, ozaman konsantrasyon düşük yada metal alaşımınzdaki alaşım krom nikel molibden alaşım içeriği yüksek vede yüksek karbonlu çelik olma ihtimali vardır.

kesinlikle alüminyum, galvaniz, çinko, bakır, gümüş vb metalleri bu banyoya atmayınız.

saygılar.

Bilim, bilginin paylaşılması ile ilerler. kendine saklayanlar sadece cahillerdir.!
Özer AKGÜN
Deneyimli Üye

Üyenin toplam puanı 14
Çevrimdışı Çevrimdışı

Teşekkür

« Yanıtla #8 : Eylül 17, 2013, 01:19:34 ÖS »

İş ve insan sağlığı konusunda kesinlikle hem fikiriz;

sodyum hidroksit 60 gr/lt
sodyum nitrit       10 gr/lt
sodyum nitrat       20 gr/lt
aslında ikisinin arasında pek fark yok. nitrit ile nitrat orantısı eşit olmaz ise yapılan kaplama kömür gibi deydiği yerde leke bırakacaktır.
Genelde menevişi silah tamircileri kullanır ( kimse belide taktığı silahın menevişinin cildine yada kıyafetlerine siyah boya bırakmasını istemez )
Eksik bıraktığımız bilgiyi tamamladığınız için teşekkürler.
Saygılar
ASIDIK
Uzman Üye

Üyenin toplam puanı 8
Çevrimdışı Çevrimdışı

Teşekkür

« Yanıtla #9 : Eylül 17, 2013, 01:25:56 ÖS »

İş ve insan sağlığı konusunda kesinlikle hem fikiriz;

sodyum hidroksit 60 gr/lt
sodyum nitrit       10 gr/lt
sodyum nitrat       20 gr/lt
aslında ikisinin arasında pek fark yok. nitrit ile nitrat orantısı eşit olmaz ise yapılan kaplama kömür gibi deydiği yerde leke bırakacaktır.
Genelde menevişi silah tamircileri kullanır ( kimse belide taktığı silahın menevişinin cildine yada kıyafetlerine siyah boya bırakmasını istemez )
Eksik bıraktığımız bilgiyi tamamladığınız için teşekkürler.
Saygılar

evet haklısınız. formuller zaten bu aralıklarda farklılık gösterir. dediğim gibi bu durum metal alaşımıza bağlıdır. Carbon çeliği 0,1 olan bir demirin kaplaması çok kolaydır. ( bu yaklaşık g3 şarjörünün metalidir.) ama iş namluyu kaplamaya gelince okadar d akolay değildir. metalin sertliği ve yüzey geriliminin düşüklüğü kaplamayı kabul etmekte sıkıntı yaratabiliyor. bu nedenle sodyum tuzları yukarıdaki miktarlarda değişik komppozisyonlarda olabiliyor.
ama sizin reçetede % 90 da kalmış Gülümseme)

Özer AKGÜN
Deneyimli Üye

Üyenin toplam puanı 14
Çevrimdışı Çevrimdışı

Teşekkür

« Yanıtla #10 : Eylül 17, 2013, 01:46:17 ÖS »

Gülümseme kesinlikle size kalıtılıyorum
Ben kimya mühendisi değil sıradan bir kaplamacıyım o sebepdendirki (şu üç tozu karıştır) karışımdan 60 kilo 100 litreye koy demem
Kendim hazırladığım için kuracağım banyonun litresini hesaplar gr/lt çarpar banyomu kurarım. % 90da kalma sebebi bu olabilir.
G3 ve namlu hangi metalden yapılır bilemem ancak kaplayacağım parçayı
Eğer çok hassas ise microsertlik hassas değil ise taşınabilir sertlik ölçüm cihazıyla ölçer (vickers yada rockwell) birimine bakar
sonra masa tipi yada taşınabilir spektrometre ile analiz eder öyle kaplarım.
Formülün %90 da kalması benim hatam pardon dedim ya ben sadece sıradan bir kaplamacıyım siz kusuruma bakmayın
ASIDIK
Uzman Üye

Üyenin toplam puanı 8
Çevrimdışı Çevrimdışı

Teşekkür

« Yanıtla #11 : Eylül 17, 2013, 02:06:28 ÖS »

Gülümseme kesinlikle size kalıtılıyorum
Ben kimya mühendisi değil sıradan bir kaplamacıyım o sebepdendirki (şu üç tozu karıştır) karışımdan 60 kilo 100 litreye koy demem
Kendim hazırladığım için kuracağım banyonun litresini hesaplar gr/lt çarpar banyomu kurarım. % 90da kalma sebebi bu olabilir.
G3 ve namlu hangi metalden yapılır bilemem ancak kaplayacağım parçayı
Eğer çok hassas ise microsertlik hassas değil ise taşınabilir sertlik ölçüm cihazıyla ölçer (vickers yada rockwell) birimine bakar
sonra masa tipi yada taşınabilir spektrometre ile analiz eder öyle kaplarım.
Formülün %90 da kalması benim hatam pardon dedim ya ben sadece sıradan bir kaplamacıyım siz kusuruma bakmayın

sayın sıradan kaplamacı Gülümseme
bende kaplama sektöründen hiç anlamam. yani akımlı akımsız alkali asidik çinko proseslerini hiç bilmem.
fosfatın hertürlüsünü bilirim birde özel bir çalışmam olduğu için askeriye ile ilgili meneviş işini bilirim. ( literatürde metall blacking salt diye geçer.)

herneyse, tanıştığımıza sevindim. bu arada hangi firmanın kimyasallarını kullanıyorsun kaplamada.!?

Özer AKGÜN
Deneyimli Üye

Üyenin toplam puanı 14
Çevrimdışı Çevrimdışı

Teşekkür

« Yanıtla #12 : Eylül 17, 2013, 02:19:01 ÖS »

bende memnun oldum tanıştığımıza.
Kullandığım kimyasalları; Hangi firmada hangisi kaliteli ve hangisi ucuz ise oradan alırım bağlı olduğum tekbir firma yok.
İstanbul, daki  bütün büyük firmaları tanırım. Zannımca onlarda beni tanır
Bir soruyu sormadan edemicem; Literatürdeki siyahlatma tuzları içinde en zayıf kaplama (korozyon direnci) en düşük olan kaplamayı askeriye nasıl kabul etti
Mangan fosfat
çinko fosfat
demir fosfat var iken özellikle mangan fosfat (DIN EN ISO 9227)-ASTM B117 standartlarında çok iyi sonuçlar verirken.
Askeriye karartmaların en ucuz ve dayanıksız olanını seçmiş anlayamadım.
Ayrıca sizi tebrik ederim ki meneviş kaplama ile askeriyeye hizmet vermişsiniz. Gönülden tebrik ederim
Tekrar tanıştığımıza memnun oldum

SAYGILARIMLA
ASIDIK
Uzman Üye

Üyenin toplam puanı 8
Çevrimdışı Çevrimdışı

Teşekkür

« Yanıtla #13 : Eylül 17, 2013, 02:57:28 ÖS »

bende memnun oldum tanıştığımıza.
Kullandığım kimyasalları; Hangi firmada hangisi kaliteli ve hangisi ucuz ise oradan alırım bağlı olduğum tekbir firma yok.
İstanbul, daki  bütün büyük firmaları tanırım. Zannımca onlarda beni tanır
Bir soruyu sormadan edemicem; Literatürdeki siyahlatma tuzları içinde en zayıf kaplama (korozyon direnci) en düşük olan kaplamayı askeriye nasıl kabul etti
Mangan fosfat
çinko fosfat
demir fosfat var iken özellikle mangan fosfat (DIN EN ISO 9227)-ASTM B117 standartlarında çok iyi sonuçlar verirken.
Ayrıca sizi tebrik ederim ki meneviş kaplama ile askeriyeye hizmet vermişsiniz. Gönülden tebrik ederim
Tekrar tanıştığımıza memnun oldum

SAYGILARIMLA

aslında menevişleme sanıldığının aksine çok daha iyi korozyona karşı korur.. ama tercih edilme sebebi sadece korozyon değil.

mangan fosfat kaplama metalik manganın fosforik asit ile muamele edilmesi ise tıpkı çinko fosfat kaplama mantığı ile ( toplam asit/serbest asit oranına bağlı olarak ) metal yüzeye kaplama yapar. AMA MANGAN FOSFATIN EN BÜYÜK HANDİKAPI, ÜSTÜNE BOYA ATILAMAMASIDIR. KRİSTAL YAPISI BÜYÜK VE KIRILGAN OLDUĞU İÇİN ÜSTÜNE EN İYİ BOYADA ATILSA, ZEMİN BU BOYANIN TUTUNMASINA ENGEL OLUYOR. BU NEDENLE DEEP IMPACT VEYA CONIC MEMBRAN VEDE CROSS CUT  TESTLERINDEN GEÇMEZ EĞER BOYALI OLSAYDI.!.
AMA MANGAN FOSFATIN EN BÜYÜK AVANTAJI KRİSTALLERİ ARASINA YAĞLARIN ÇOK İYİ PENETRE OLMASI VE UZUN SÜRE BURDA hAPSOLMASIDIR.
mangan fosfat aslında almanlar tarafından askeri amaçlı araç üretiminde 1900 lü yılların başında bulundu. 1800 lerin sonunda italyan tankları kuzey afrika çöllerinde aşırı sıcaktan dolayı paletler sürtünmede vede dişli kesme sorunu yüzünden pırtlayınca almanlar bu sorunu hem çok sıcakta hemde çok soğukta yaşamamak için ( -30 ila 40 ları görümüş dişli ilk marş basıldığında haereket ederken çıt diye kırılabilir.! ), demir fosfat uygulamasının yerine mangan fosfatı keşfettiler. ve almanların savaş tankları konusunda ne kadar sağlam ve kaliteli vede zorlu koşullara dayanıklı üretim yaptıklarının kanıtıdır mangan fosfat.
bugün her türlü birbirine sürtünmeli dişli, bağlantı elemanları mangan fosfat kaplı olarak üretilir ve kullanılır.

silah sanayinde ise tüfekler her 3 ila 12 ay arasında 4. kademe birliklerine gelerek kaplaması sökülür ve yeniden fosfatlanır. çünkü mangan fosfat, tüfek üzerine uygulandıktan sonra bakım yağı ( % 5 emilsiyonlu ince bor yağı ) ile çok iyi uyum sağlar. buna rağmen her cuma tüfeklere yağlama yapılsa bile tüfekler paslanmaya engel olunamaz.!

tabanca ise durum farklı özellikle beylik tabancaları daha sükseli olsun diye altın gümüş vb kaplamalar yapılıyor. ama en sükselisi bana göre karartmadır. yağlandıktan sonra siyah üzüm gibi parlak ve kara olur. bu şekilde 10-12 sene oksitlenmden kalabilen beylik tabancaları vardır.
TABANCALARA MANGAN FOSFAT YAPILMAZ. ÇOK KÖTÜ DURUR. ESTETİK OLMAZ.!

Özer AKGÜN
Deneyimli Üye

Üyenin toplam puanı 14
Çevrimdışı Çevrimdışı

Teşekkür

« Yanıtla #14 : Eylül 17, 2013, 03:11:24 ÖS »

Gülümseme Sayın ASIDIK ;
Eğer fosfatın üzerine boya atılacak ise, mangan fosfatın eline hiçbir karartma su dökemez. ( ben doğalgaz ve hampetrol, türbin, buhar, temizsu, atıksu vanaları imalatı yapan) dünyanın 98 ülkesine vana satan, petrol piyasasında dünyaya adını duyurmuş
Shell - bp - opet - tp - tpoa - botaş - TÜPRAŞ - igdaş - - vs.. vs.. sayısız referans verebileceğim firmalara satış yapan bir firmanın boya ve kaplama departman şefiyim.
Konumuz meneviş veya fosfattı döndü fosfat üzeri boyaya. Fosfatın kristal yapısı hatta daha eskiye fosfatın icadına.
Siz mangan fosfatlı ürürünü getirin ben jotun sanayi boyası ile ekibime boyatayım. siz kroscat testi, spray testi, uv testi.
ne testi yaptırırsanız yaptırın olumsuz sonuç olmayacak ortaya adımı koyarım.

Ben bu yazışmanın gidişatından hoşnut değilim siz konuyu iyice dağıttınız ben biraz daha diretirsem kan davasına dönüşecek Gülümseme

KESİNLİKLE SİZİN DEDİĞİNİZ DOĞRU. BEN FOSFAT İŞİNİ BİLMİYORUM VERMİŞ OLDUĞUNUZ BİLGİLER İÇİN ÇOK ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM
ASIDIK
Uzman Üye

Üyenin toplam puanı 8
Çevrimdışı Çevrimdışı

Teşekkür

« Yanıtla #15 : Eylül 17, 2013, 03:32:28 ÖS »

Gülümseme Sayın ASIDIK ;
Eğer fosfatın üzerine boya atılacak ise, mangan fosfatın eline hiçbir karartma su dökemez. ( ben doğalgaz ve hampetrol, türbin, buhar, temizsu, atıksu vanaları imalatı yapan) dünyanın 98 ülkesine vana satan, petrol piyasasında dünyaya adını duyurmuş
Shell - bp - opet - tp - tpoa - botaş - TÜPRAŞ - igdaş - - vs.. vs.. sayısız referans verebileceğim firmalara satış yapan bir firmanın boya ve kaplama departman şefiyim.
Konumuz meneviş veya fosfattı döndü fosfat üzeri boyaya. Fosfatın kristal yapısı hatta daha eskiye fosfatın icadına.
Siz mangan fosfatlı ürürünü getirin ben jotun sanayi boyası ile ekibime boyatayım. siz kroscat testi, spray testi, uv testi.
ne testi yaptırırsanız yaptırın olumsuz sonuç olmayacak ortaya adımı koyarım.

Ben bu yazışmanın gidişatından hoşnut değilim siz konuyu iyice dağıttınız ben biraz daha diretirsem kan davasına dönüşecek Gülümseme

KESİNLİKLE SİZİN DEDİĞİNİZ DOĞRU. BEN FOSFAT İŞİNİ BİLMİYORUM VERMİŞ OLDUĞUNUZ BİLGİLER İÇİN ÇOK ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM

konuyu dağıtmadan sorduğunuza net cevap veremezdim.Gülümseme bak gördğümü? yinede net cevap veremedim ki sen yazdığımı tam anlayamamışsın.! merak etme, bu tartışmadan sonra kan çıkabilir ama kimse ölmez Kahkaha
biraz daha açıklamak gerekirse,
mangan fosfatın üstüne kesinlikle boya atılmaz demedim. atılır, ama aynı işlem için çinko fosfat kullanmak daha pratik, daha kolay, daha kaliteli ( test sonuçları itibariyle ).
zaten, kalite konusunda mangan fosfat uygulaması çinko fosfattan daha iyi olsaydı;
otomotiv gövde sanayi,
beyaz eşya üreticileri,
boyalı sac&levha üreticileri
mobilya sektörü,
havacılık sanayi,
çinko fosfat yerine mangan fosfat tercih ederdi.
türkiyede üretilen tüm binek araçların üstündeki kaplama sıralaması,
sac ( demir ama genelde galvaniz kaplı sac)
çinko fosfat
kataforez. ( ters akımla kaplamalı boya )
astar boya ( baz kat boyanın örtücülüğü ve tutunması için zemin )
baz kat ( base coat )
son kat ( clear coat ) parlaklık..

istersen beyaz eşyada da aynı şeyi düşünebilirsin. toz boya altında sadece kataforaz olduğunu düşünebiliriz. ama kataforez için bile çinko fosfat lazımdır.

burda bence sorgulanması gereken konu sen çinko fosfat hakkında nasıl bir bilgiye sahipsin?
çinko fosfat, mono, di , tri katyon olarak 3 ayrı tiptedir. daldırma veya püskürtme uygulanır.
boya altında kullanılması şartı ile en güvenilir, kaliteli, testlerden olumlu sonuç veren ve maliyeti düşük olan tri katyondur. ama proses te bazı hassasiyetlere dikkat etmek gerekir. aksi taktirde kötü sonuçlar alabilrisin.
sen bunların hangisini uyguladın ve tuzsu su sis testi kaç saat çıktı?
kristal büyüklüğü ölçüldümü? kaç micron?
kaplama kalınlığı kaç micron?
kaplama ağırlığı kaç gr/m2

daha detay verebilirim. bu konularda istersen bilgileri paylaşmak adına yüzyüzede görüşebiliriz. korkma kan çıkar ama kokusu çıkmaz Kahkaha

saygılar,

Özer AKGÜN
Deneyimli Üye

Üyenin toplam puanı 14
Çevrimdışı Çevrimdışı

Teşekkür

« Yanıtla #16 : Eylül 17, 2013, 03:47:11 ÖS »

Gülümseme
Siz iki saattir bana menevişi savunuyordunuz,
Bir anda 180 derecelik çarkla sırf ben mangan fosfat dedim diye çinkoyu över oldunuz.
Çinko yada mangan fosfat = menevişten kalitelidir.
ilk mesajıma bakarsanız size,
<<Bir soruyu sormadan edemicem; Literatürdeki siyahlatma tuzları içinde en zayıf kaplama (korozyon direnci) en düşük olan kaplamayı askeriye nasıl kabul etti
Mangan fosfat
çinko fosfat
Askeriye karartmaların en ucuz ve dayanıksız olanını seçmiş anlayamadım.>> diye soru yönelttim.
Çinkomu iyi manganmı iyi tartışması yapmadık.
ben çinko kalitesizdir demedim üzerine boya atılacaksa mangan fosfattır dedim.
ayrıca otomotiv sektörüne çalışıyorum demedim petrol dedim biz uyguluyoruz 150 ila 3000 mikron kalıklıkta epoksi, poliüretan, polyester, çinko, alüminyum, slikon, alkid vss müşteri şartnamesine göre kalınlık ve boya,
otomotiv kullanıyor akrilik boya 20-40 micron arası.
Benim korkum yanlızca allahtandır Gülümseme
Eğer birgün bilgiye ihtiyaç duyarsam söz önce sizden yardım isteyeceğim.
SAYGILAR
ASIDIK
Uzman Üye

Üyenin toplam puanı 8
Çevrimdışı Çevrimdışı

Teşekkür

« Yanıtla #17 : Eylül 17, 2013, 03:59:58 ÖS »

yahu bende dolaylı olarak asskeriyenin boyama ile ilgili bir çalışması olmadığını anlatmaya çalışıyorum.
sen boyanan bir tabanca tüfek gördünmü?
askeriye için hala menevişi savunuyorum ama riskli ve tehlikeli uygulama olduğu için mangan fosfat uygulamaının silah tüfewk üstünde kullanıldığını belirtmeye çalışıyorum.

zaman zaman yazarken düşündüğümü net belirtememiş olabilirim ama ben sizin tam olarak neyi bildiğinizi yada bilmediğinizi çözemediğim için yazdıkları size anlamsız gelebilir.

boyalı tüfek olmaz. tüfek yağlı olur. yağ ile uyum olan mangandır. korozyona karşı korur. ayrıca kamufle etme özelliği vardır.
bazı plastik parçalaroı değişken olduğunda kamufleli renkli plastikler kullanılır.
tabancalar da boyanmaz. diyelimki boyandı. bir yere çarptığında boya pıt diye atarsa çok kötü görünür. bu nedenle tüm çarpmalara karşı estetik güzelliğini bozmayan ( kaplamalar hariç ) en iyi kaplama meneviştir.

diğer sektörlerdeki örnekleri genelleme için yaptım.
sen baştan bana vana sektörü için yada belirli bir sektör için diye soprunu sorsaydın bende ona göre cevap verirdim.

otomotiv akrilik 20-40 kullanmz. toplamda 100 microna gelir.
( korozyon direnci fosfat olmadan yapılırsa anlamsızdır. ) korozyon boyanın değil, alttaki kaplamanın direncini ölçer.

bak gördünmü kan çıkmadı. ama çıksada kokusu çıkmazç. Kahkaha
kolay gelsin.

Özer AKGÜN
Deneyimli Üye

Üyenin toplam puanı 14
Çevrimdışı Çevrimdışı

Teşekkür

« Yanıtla #18 : Eylül 17, 2013, 04:05:33 ÖS »

Sayın ASIDIK ;
Bugün ilk attığınız mesaj ile şu son attığınız mesajlarımızı baştan sona bir oyunun sizin ve benim ne dediğimizi hatta ne bilip ne bilmediğimizi
İNANIN SİZ KENDİNİNZ ANLAYACAKSINIZ. SİZ ŞUAN SAĞLIKLI OKUMADIĞINIZ İÇİN SAĞLIKLI CEVAP VEREMİYORSUNUZ. İLK SÖYLEDİĞİNİZİ İKİNCİ MESAJINIZDA ÇÜRÜTÜYORSUNUZ. LÜTFEN BU KONUYU UZATMAYALIM.
BU SON MESAJIMDIR SAYGILARIMLA
ASIDIK
Uzman Üye

Üyenin toplam puanı 8
Çevrimdışı Çevrimdışı

Teşekkür

« Yanıtla #19 : Eylül 17, 2013, 04:29:37 ÖS »

Mangan fosfat
çinko fosfat

DEĞERLİ ARKADAŞIM.
konuyu uzatmak veya uzatmamak ile ilgili sitrese girmene gerek yok. dostça sohbet ediyoruz. yanlış anlamalar yada anlaşılmalar olabilir.
ama sen sinirlenmek, gerilmek, kızmak küsmek istiyorsan yada bunları yaşamak istemiyorsan sanada karışamam.

son mesajına son mesaj atıyorum bende. ve yinede sana mangan fosfattan daha iyi boya altı sonuç veren uygulamalar olduğunu değil, askeriyenin neden menevişi daha çok tercih edebileceğini belirtiyorum.
testi sen yap.!
1 parça al. mangan fosfatınla kapla ve kurut. BOYAMA YAPMA. tuzlu su testine sok. sonuca bak.!
aynı metalden bir parça daha al. yukardaki seninde çok iyi bildiğin karartma meneviş ile siyahlat. kurut. boyama yapma. tuzlu su sis testine sok.

sonuçları karşılaştır. hangisinin pas ilerlemesi daha fazla?
sen hala bana mangan fosfatı savunuyorsan ozaman konu benim içinde bitmiştir.

ayrıca karartma kimyasalının seçilmesinin nedenlerinden birtaneside, tesis yatırımına gerek yok. her küçük atölyede yapılabilir.
mangan fosfat gibi tesislere, banyolara gerek yok. kumlama sonrası tek banyoda bile işi bitirebilir.

son olarak şunu diyebilirm. mangan fosfat benim üstüne kitap yazdığım ve yayınlanan konudur. durduk yere en iyi bildiğim konulardan birisini neden eleştreyim.? ama sen sanırım sadece boyanacak yüzeyler için mantık yürütüp arada çinko fosfatı atladığınından ( ben öyle düşünmeye başladım ), senin için en iisi sandığın mangan fosfatın menevişten daha öte bir kaplama olduğunu varsayıyorsun.
bende sana diyorumki, İKİSİ DE AYRI AMAÇLAR İÇİN VAR OLAN KAPLAMADIR. AYNI AMAÇ İÇİN DÜŞÜNÜLMEMELİ.
ASKERİYE DE BUNA GÖRE KARAR VERMİŞTİR. AMA DEĞİŞİK AMAÇLAR İÇİN HER İKİSİNİDE KULLANMAYA DEVAM ETMEKTEDİR.
LAKİN ASKERİYEDE SDİZİN YAPTIĞINIZ GİBİ MANGAN FOSFAT ÜSTÜNE BOYAMA YAPILMAMAKTADIR.

sormak, paylaşmak, dertleşmek istedğin bir konu olursa özelden yazarsan memnun olurum. Gülümseme

ayrıca özelden sana cep telefonumuda vereiyorum.
belki zahmt edip arasın. da tanışırız Kahkaha

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Link Parkı : Hedef Kitlenize Ulaşın..
Link almak için tıklayınız   l      Link almak için tıklayınız l

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines | Sitemap XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
SimplePortal 2.3.3 © 2008-2010, SimplePortal